RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
banner

Environmentálne fakty

Výroba 1 tony recyklovaného papiera ušetrí približne 17 stromov, 2,3 m3 miesta na skládke, 32 000 litrov vody, 4 200 kWh elektrickej energie a 27 kg emisií v ovzduší.

Vďaka recyklácií hliníka z použitých výrobkov sa ročne vyprodukuje o 80 miliónov ton skleníkových plynov menej, čo zodpovedá ročným emisiám z 15 miliónov automobilov.

Každý kilogram hliníka, ktorý je použitý ako náhrada ťažších materiálov v aute, zabráni uvoľneniu 20 kg oxidu uhličitého počas životného cyklu automobilu.

V roku 1990 sa vyrobilo približne 28 miliónov ton hliníka (z toho viac ako 8 miliónov ton recyklovaním odpadu). Dnes sa vyrába ročne 45 miliónov ton hliníka (z toho 15 miliónov ton recyklovaním odpadu).

Do roku 2020 stúpne spotreba hliníka na 70 miliónov ton, pričom cca 30 miliónov ton by malo byť vyrobených recykláciou.

Recyklácia 1 ks hliníkovej plechovky ušetrí toľko elektrickej energie, že by to stačilo na prevádzku počítača alebo televízora počas 3 hodín.

Pojem „ekologický batoh“ vyjadruje celkové množstvo zdrojov pripadajúcich na produkt, mínus jeho skutočná hmotnosť. Výroba akéhokoľvek výrobku nevyhnutne vyžaduje spotrebovať zdroje, pričom súčasne vznikajú rôzne druhy znečistenia. Napríklad výroba jedného automobilu si vyžaduje spotrebovať v priemere 400 000 litrov vody. Výpočty autora konceptu ekologického batohu ukázali, že priemerný občan Holandska, Nemecka a USA spotrebuje ročne okolo 80 ton materiálov za rok. Nepočíta sa voda! Japonci spotrebujú o polovicu menej. Najväčšiu časť spotreby tvoria fosílne palivá, stavebné materiály, ako aj rôzne minerály a horniny. Niečo cez štvrtinu tvorí nadložie ťažených hornín, odpady pri ťažbe dreva a iné výrobné odpady, ktoré nie sú v žiadnom systéme výkazníctva.

Ak si kúpite jeden pár džínsov, kupujete si produkt, v ktorom sa „skrýva“ 10 000 litrov vody, čo je množstvo potrebné na vypestovanie bavlny potrebnej k ich výrobe. Paradoxom je, že bavlna sa pestuje najmä v regiónoch s nedostatkom vody. Známy je príklad z Uzbekistanu. Vplyvom intenzívneho pestovania bavlny, sa Aralské jazero (pôvodne nazývané Aralské more) s pôvodnou rozlohou 66 458 km² zmenšila na súčasných menej ako 30 000 km² a oblasť naďalej vysýcha.

140 litrov vody je potrebných na vypestovanie takého malého množstva kávových zŕn, ktoré vystačí na jednu šálku kávy.

Na výrobu jedného bavlneného trička o hmotnosti 250g sa spotrebuje 2700 litrov vody.

Máte radi hovädzí guláš? Tak vedzte, že na jeden kilogram hovädzieho mäsa potrebujete až 15 000 litrov vody.

Ak by každý z nás bol pozorný a znížil by vlastnú spotrebu vody o 10 percent, za rok by každý ušetril 5 500 litrov vody.

Ak by sme vložili do nákupného koša bežné výrobky, ktoré priemerný človek vo vyspelých krajinách denne spotrebuje, museli by sme si pripraviť aj 3500 litrovú nádrž na vodu, ktorá je v nich obsiahnutá.

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika