RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Ekoknižnica

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
banner

O udržateľnom podnikaní

Udržateľné podnikanie je podnikanie, ktoré je postavené na princípoch udržateľného rozvoja. Ten už v roku 1987 definovala Svetová komisia OSN pre životné prostredie a rozvoj ako „taký rozvoj, ktorý uspokojuje potreby súčasnej generácie a neohrozuje možnosť budúcich generácií uspokojiť ich vlastné potreby“. Inými slovami je to taký model fungovania ľudskej spoločnosti, kedy sa nebude spotrebúvať viac zdrojov, ako je Zem schopná prirodzene obnoviť a produkovať viac odpadu, ako je schopná vstrebať. Tým pádom žiadna z generácií ľudí nebude žiť na úkor kvality života svojich potomkov. Udržateľné podnikanie je teda taký spôsob podnikania, ktorý nespotrebúva viac zdrojov, ako sa prirodzene obnovuje a neznečisťuje rýchlejšie, ako je ekosystém schopný spracovať.

Nové koncepty - nové príležitosti

Takýto optimálny model nie je samozrejme možné dosiahnuť zo dňa na deň, ale len postupnou reorganizáciou výrobných a spotrebných postupov. Je nutné premyslieť a navrhnúť nové schémy vo všetkých fázach výrobného cyklu – od získania prvotných surovín až po likvidáciu výrobku po dobe životnosti a dokonca až po likvidáciu závodu, v ktorom bol vyrobený. Nové výrobné schémy však prinášajú nové podnikateľské príležitosti a firmy, ktoré zavádzajú prvky udržateľného podnikania do svojej stratégie si v dnešenj dobe rýchlo získavajú sympatie zákazníkov.

Najznámejšie koncepty 

Za viac ako dvadsať rokov, od kedy sa spoločnosť začala aktívne zaoberať problematikou udržateľného rozvoja a de facto aj schopnosťou vlastného prežitia, bolo vyvinutých množstvo konceptov ako ho dosiahnuť. Sú to najmä schémy udržateľného podnikania vychádzajúce z trhového hospodárstva, ktoré však zásadne redefinujú prístup a chápanie prírodných zdrojov a navrhujú ich kolobeh v hospodárskom cykle. Niektoré z nich, prinášame v tejto sekcii:

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika