RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow Bratislava má prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily

Bratislava má prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily

27.05.2011

Spoločnosť Západoslovenská energetika, a.s. uviedla dnes do prevádzky prvú nabíjaciu stanicu pre elektromobily na území Bratislavy.

Image Do konca roka 2011 pribudne na území hlavného mesta ďalších 10 staníc, z toho minimálne 5 pre širokú verejnosť. ZSE plánuje zatiaľ testovať prvú stanicu v rámci internej prevádzky. Získané poznatky budú prenesené do cezhraničného projektu VIBRATE, na ktorom ZSE participuje s rakúskymi distribučnými spoločnosťami. Projekt, ktorý pokryje Viedeň, Bratislavu a oblasť popri diaľnici sieťou elektrostaníc, je spolufinancovaný Európskou úniou. V súčasnosti je v prípravnej fáze, pričom prvé stanice by mali pribudnúť na mape Bratislavy už koncom tohto roka.

„Elektromobily zatiaľ nie sú na Slovensku veľmi rozšírené, sme však presvedčení, že im patrí budúcnosť, najmä v mestskej prevádzke. Základom pre rozvoj e-mobility je vybudovanie infraštruktúry potrebnej na prevádzku tohto typu dopravy. V rámci materského koncernu E.ON už niekoľko rokov sústreďujeme poznatky o tomto ekologickom spôsobe dopravy a postupne ich zavádzame aj do praxe. Vybudovanie prvej stanice práve v Bratislave nám pomôže presnejšie monitorovať všetky aspekty e-mobility priamo v mestskej prevádzke. Mestá budú totiž v najbližších rokoch tvoriť základné teritórium pohybu elektromobilov,“ povedal predseda predstavenstva ZSE, Konrad Kreuzer.

ZSE okrem nabíjacej stanice testuje aj elektromobil Peugeot iON, pričom v najbližších mesiacoch plánuje počet vozidiel na elektrický pohon rozšíriť. Peugeot iOn je jedným z prvých elektromobilov dostupných na Slovensku. Praktický mestský automobil ponúka okrem tradičného komfortu aj niečo navyše – tichý elektromotor, ktorý neprodukuje žiadne emisie. Motor s výkonom 47 kW (65 k) dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za 15 sekúnd. Automobil poháňa lítium-iónová batéria, ktorá vystačí na 150 kilometrov. Nabíjanie iOn-u pomocou domácej pomalej nabíjačky trvá asi šesť hodín (220 V/16 A), na rýchlonabíjacej stanici sú batérie nabité na 80 % kapacity za pol hodiny (400 V/125 A). Maximálna rýchlosť vozidla je 130 km/h.

ZSE bude pre svoje elektromobily využívať nabíjaciu stanicu Schrack určenú na použitie vo verejných priestoroch. Vyznačuje sa jednoduchým a intuitívnym ovládaním. Stanica je vybavená elektromerovou doskou a štyrmi zásuvkami. Dve štandardné zásuvky na 230 V slúžia na pomalé nabíjanie a dve zásuvky Mennekes s napätím 400 V na rýchle nabitie. Údaje do stanice je možné zadávať cez 12-palcový dotykový displej. Po natankovaní má zákazník možnosť zaplatiť za spotrebovanú energiu viacerými spôsobmi podľa výberu, napríklad bankomatovou kartou.

 Zdroj: ZSE a.s.

Pozrite si fotogalériu z otvorenia!

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika