RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow Bratislavu spojí s Viedňou sieť nabíjacích staníc

Bratislavu spojí s Viedňou sieť nabíjacích staníc

ZSE rozbieha s Viedňou projekt VIBRATE - prvý cezhraničný modelový región elektromobility v Európe. Unikátne prepojenie susedných metropol prinesie elektromobilitu po prvý raz skutočne na dosah verejnosti.

Medzi Viedňou a Bratislavou vznikne sieť nabíjacích staníc pre elektromobily, čo umožní obom regiónom naštartovať pohodlné využívanie tohto ekologického spôsobu prepravy. „Mestá Viedeň a Bratislava ponúkajú svojim obyvateľom prepojenia rôzneho druhu, ktoré sú každým rokom kvalitnejšie a intenzívnejšie. Prepojenie týchto dvoch miest tzv. zelenou diaľnicou patrí k najmodernejším projektom, aké tieto dve metropoly doposiaľ priniesli. Pre rozvoj elektromobility je prínosom, že na projekte pracujú odborníci slovenských a rakúskych energetických spoločností,“ povedal Stefan Seipl, generálny riaditeľ a člen Predstavenstva Západoslovenskej energetiky, a.s., slovenského lídra cezhraničného projektu.

V praxi to znamená, že pokiaľ priemerné auto so spaľovacím motorom pri každodennej trase Viedeň – Bratislava vyprodukuje ročne 45 kg CO2, auto na elektrický pohon je k životnému prostrediu oveľa šetrnejšie. V rámci projektu VIBRATE sa preto v úvodnej fáze vyberú používatelia elektromobilov, ktorí budú môcť dobíjať elektromobily na oboch stranách hranice. Na verejných a poloverejných miestach (ako napr. parkoviská v nákupných centrách) sa vybudujú nabíjacie stanice na rýchle a normálne nabíjanie. Cieľom projektu je dokázať pohodlné využitie elektromobilov v každodennej doprave. K tomu patrí aj dostupnosť všetkých služieb, bez ohľadu na to, na akej strane hranice sa elektromobilný zákazník nachádza.

Prvý cezhraničný projekt na podporu elektromobility v Európe prináša Twin City regiónu Bratislava – Viedeň konzorcium rakúskych a slovenských spoločností. Za slovenskú stranu je iniciátorom a nositeľom myšlienky Západoslovenská energetika, a.s., člen skupiny E.ON a nezisková organizácia Energetické centrum Bratislava. Za rakúsku stranu sú partnermi Slovenska energetické distribučné spoločnosti Verbund, EVN a Wien Energie.

Projekt získal finančnú podporu v Programe cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Rakúskom pre obdobie 2007 až 2013. Po úvodnej fáze príprav preinvestujú v období 2011 až 2013 partneri v rámci projektu viac ako jeden milión eur. VIBRATE okrem Spoločného technického sekretariátu podporuje aj rakúske Spolkové ministerstvo hospodárstva, rodiny a mládeže (BMWFJ), príslušné regionálne samosprávy, magistráty Bratislavy aj Viedne a krajské samosprávy Bratislavského a Dolnorakúskeho kraja.

Zdroj: www.zse.sk

 

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika