RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow EDF Energies nouvelles slávnostne spustila solárnu elektráreň v Landes

EDF Energies nouvelles slávnostne spustila solárnu elektráreň v Landes

Dňa 9. júla, spoločnosť EDF Energies nouvelles (EDF EN - divízia obnoviteľných zdrojov energie skupiny EDF pozn. red.) spustila prvých 38-megawattov solárnej fotovoltickej elektrárne rozprestierajúcej sa na 300 hektároch v  katastri obce Losse vo francúzskom okrese Landes.


Výstavba elektrárne sa začala v marci 2009 a realizuje sa po etapách. Dnes sú už tri etapy dokončené, každá s 12 MWp. Spolu pozostávajú z 492 000 fotovoltických panelov od amerického výrobcu First Solar, ktorý vyvinul technológiu založenú na tenkých vrstvách kadmia.

Posledná etapa elektrárne bude dokončená začiatkom roku 2011 a celková kapacita zariadenia dosiahne až 76 MWp. To bude stačiť na pokrytie ročnej spotreby elektriny bez vykurovania 44 000 obyvateľom.

Elektráreň zároveň ušetrí  5 200 ton emisií CO2 ročne. Celkové náklady pre EDF EN do tejto elektárne predstavovali vyše 230 miliónov EUR.  

Zároveň bola spustená aj 2 MWp pilotná elektráreň, ktorá využíva technológiu miestneho podniku Exosun umožňujúcu solárnym panelom pohybovať sa v závislosti od slnečného žiarenia a tým zvýšiť výrobu energie. 11 100 fotovoltaických panelov je pripojených k snímačom slnečného žiarenia na mobilných konštrukciách (tzv. trackery). Inštalovaný výkon takejto elektrárne je dvadsaťkrát väčší ako prvá demonštračná elektráreň spoločnosti Exosun.

Región Akvitánsko podporil spustenie tejto pilotnej elektrárne prefinancovaím časti nákladov, ktoré dosiahli 13,5 miliónov EUR. Región poskytol dotáciu vo výške 1,1 milióna EUR, z programu Feder išlo 2,4 miliónov EUR a francúzska agentúra pre energetiku a životné prostredie, ADEME podporila projekt sumou 0,5 milióna EUR.

Alain Rousset, predseda regiónu pripomenul, že Akvitánsko sa s 1800 pracovnými miestami vytvorenými počas 18 mesiacov radí vo Francúzsku na prvé miesto v oblasti zamestnanosti v odvetvi obnoviteľných zdrojov energie.

Zároveň zdôraznil, že je potrebné dôkladne vyhodnotiť dôsledky fotovoltických projektov: "Jednoznačne sa musíme vyhnúť akýmkoľvek konfliktom využitia územia medzi lesnými a poľnohospodárskymi činnosťami a rozvojom solárnej energie. Naša lesy sú naše zelené pľúca, jedinečné v Európe v schopnosti zachytiť uhlík či regulácii kolobehu vody." Alain Rousset napriek tomy nechce systematicky odmietať fotovoltické projekty, ale uprednostňuje ich integrovať do oblastí, ktoré sú inak ťažko využiteľné.

Zdroj: Celý článok je dostupný na portáli usinesnouvelles.com

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika