Európa očakáva rastúci dopyt po elektrickej energii. Zároveň klimatické zmeny zvyšujú tlak na zdroje čerstvej vody. Ako už varovala EÚ pred nejakým časom, niektorých členských štátoch hrozí trvalý nedostatok vody. Zhoršenie situácie sa rozšíri z dnešných problémových miest v Stredomorí aj do juhovýchodnej a strednej Európe.
Podľa Worldwatch Institute je v Európe typickým príkladom úzkeho spojenia medzi spotrebou vody a výrobou elektrickej energie Malta.
V dôsledku nedostatku sladkej vody na ostrove fungujú zariadenia na desalinizáciu morskej vody, čo je energeticky mimoriadne náročný proces. Dôsledkom je, že náhle zvýšenie cien elektrickej energie sa ihneď odrazí aj na účtoch za vodu.
„Malta sa v blízkej budúcnosti ocitne vo vodnej kríze, pokiaľ rýchlo nezmení svoje smerovanie,“ tvrdí think-tank. Krajina v súčasnosti rieši túto problematiku výstavbou svetovo prvého viacúžitkového systému inteligentných sietí, ktorý zahŕňa inštaláciu 250 000 inteligentných meracích prístrojov na monitorovanie spotreby vody a elektriny v reálnom čase.
„Existuje veľmi jasné prepojenie medzi vodou a energiou,“ vyhlásil Peter Gammeltoft, šéf pre otázky vody z oddelenia Európskej komisie pre životné prostredie. „Nevidím (zatiaľ) žiadne konečné politické riešenie, ale malo by sa o ňom uvažovať.“
Celý článok si môžete prečítať na euractiv.sk
Foto: Pavol Prok