RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow Zmení spoluspotrebiteľstvo náš svet?

Zmení spoluspotrebiteľstvo náš svet?

Odpoveď, ÁNO, ZMENÍ napísal aj magazín TIME, ktorý zaradil spoluspotrebiteľstvo medzi 10 ideí, ktoré radikálne zmenia svet v najbližšom období. Rozumnou voľbou dneška už nie je vlastniť ale zdieľať.

ImageAko sa ďalej píše v článku magazínu, jedného dňa sa pozrieme späť na 20. storočie a budeme sa diviť, prečo sme vlastnili toľko veci.

Po tisícročiach, v ktorých žila väčšina ľudí z ruky do úst, v 20. storočí priemyselné ekonomiky západu a nakoniec aj veľká časť zvyšku sveta začala chrliť spotrebný tovar. A všetci vieme, kam to dospelo...

Nie je preto asi až tak prekvapivé, že tendencie k racionálnejšiemu využívaniu zdrojov začínajú v posledných rokoch vznikať práve v kolíske tejto spotreby, Spojených štátoch Amerických.

Koncept bol obhájený Rachel Botsmanovou a Roo Rogersom, spoluautormi "What's Mine Is Yours: The Rise of Collaborative Consumption" (Čo je moje je Vaše: Vzostup spoluspotrebiteľstva). Botsmanová vo svojej reči na TEDx konferencií v Sydney v roku 2010, opisuje spoluspotrebiteľstvo ako "nový sociálno-ekonomický veľký nápad sľubujúci revolúciu v spôsobe, akým konzumujeme". Botsmanová vidí spoluspotrebiteľstvo ako sociálnu revolúciu, ktorá umožňuje ľuďom "vytvárať hodnoty zo zdieľaných a dostupných zdrojov tak, že vyvažujú osobnú sebeckosť s dobrom väčšej komunity".

Skutočným benefitom spoluspotrebiteľstva je podľa nej však opätovný vznik komunít a spoločenstiev, v ktorých si jej členovia napriek tomu, že sa doteraz nepoznali, navzájom dôverujú.

Princíp spočíva v tom, že veci, ktoré vám 360 dní do roka len niekde ležia a čakajú na použitie, poskytnete ostatným. Veci, ktoré nepoužívate alebo používate minimálne a je vám ich ľúto vyhodiť alebo darovať, lebo to bolo drahé alebo to môžete ešte niekedy potrebovať, tak môžu poslúžiť zatiaľ inde. Veď vám zas na oplátku niekto požičia to, čo potrebujete vy. A ušetríte obaja.

Už nielen pre sociálne a ekologicky zmýšľajúcu menšinu sa stáva dôležitou pomoc iným, ochrana životného prostredia a minimalizácia negatívnych dopadov na okolie. Toto sú totiž „vedľajšie efekty“ spoluspotrebiteľstva, ktorého výhody si uvedomuje čoraz väčšia časť populácie.

Na tejto mzšlienka začala fungovať nová stránka OdKomunity.sk a OdKomunity.cz, ktorej cieľom je vytvoriť priestor prvému a zatiaľ jedinému takémuto spoločenstvu na Slovensku a v Čechách. Jej princíp je jednoduchý. Po zaregistrovaní sa, nahráte veci, ktoré chcete požičiavať. Ak si niekto bude chcieť niečo od vás požičať, kontaktuje vás a dohodnete sa na odovzdaní veci. Za vec môžete požadovať bezpečnostnú zálohu. Len čo sa vám vec vráti, vy vrátite zálohu. Obdobne si môžete aj vy požičiavať od ostatných užívateľov. Drvivá väčšina užívateľov požičiava svoje veci nezištne. Taktiež členstvo v komunite je bezplatné.

Okrem iného vám tento princíp umožňuje využívať aj tie najlepšie dostupné veci, ktoré by ste si inak možno nedopriali. Stačí sa dohodnúť s niekoľkými ľuďmi v komunite, ktorí bývajú vo vašom okolí, na kúpe požadovanej veci. Zložiť sa na ňu a spoločne ju využívať. Možností je nekonečne veľa. Vysávače, kosačky, kuchynské roboty, náradie a množstvo iných veci, ktoré môžete mať k dispozícií v najvyššej triede za zlomok ceny základného modelu.

Nezištná susedská výpomoc bývala bežným javom. V budúcnosti, našťastie pre nás všetkých, bude opäť. Pripojte sa aj Vy k tejto komuniti na www.odkomunity.sk a www.odkomunity.cz.

Zdroj: v spolupráci s odkomunity.sk  

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika