Prvý program environmentálneho označovania centrálne riadený treťou stranou – Ministerstvom životného prostredia bol zavedený v Nemecku v roku 1977 pod značkou Modrý anjel. Program sa stal veľmi vyhľadávaným a o certifikáciu žiadali aj zahraničné firmy pôsobiace na nemeckom trhu.
Následne začali ekolabelingové programy zavádzať aj ostatné krajiny. „V roku 1992 bol Nariadením Rady (ES) 880/1992 z 23.3.1992 založený nadnárodný ekolabelingový program EÚ, ktorý bol novelizovaný Nariadením (EC) 1980/2000. Globálna sieť environmentálneho označovania – GEN (Global Ecolabelling Network) bola založená v roku 1994.“ V tejto neziskovej mimovládnej organizácii sú združené jednotlivé národné a nadnárodné programy z celého sveta. Na Slovensku bol v súlade s uvedením nariadením Rady ES vypracovaný Národný program environmentálneho hodnotenia a označovania výrobkov (NPEHOV). V súvislosti so vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie a v nadväznosti na účinnosť zákona č. 469/2002 Z.z. o environmentálnom označovaní výrobkov sa uskutočnila v roku 2004 revízia Národného programu. „Hlavným zámerom revidovaného Programu je zosúladiť a realizovať procesy environmentálneho označovania (environmentálne označovanie typu I.), ktorých výsledkom je udelenie národnej environmentálnej značky „Environmentálne vhodný produkt“ (EVP) a európskej značky „Európsky kvet“ (EK).“ Inštitucionálne program zastrešuje Ministerstvo životného prostredia. Základnými zásadami programu sú:
- dobrovoľnosť
- prístupnosť každému žiadateľovi o environmentálne označenie národnou a európskou značkou bez ohľadu na štátnu príslušnosť
- dôveryhodnosť, nezávislosť, zainteresovanosť verejnosti
- plná zhoda so všeobecne záväznými právnymi predpismi a technickými normami
- rovnaký prístup k domácim i dovozovým produktom
- vylúčenie potravín, nápojov a farmaceutických výrobkov
Cieľom systému environmentálneho označovania výrobkov je:
- posilniť princíp predbežnej opatrnosti a princíp prevencie znečisťovania životného prostredia,
- podporiť rozvoj výroby a spotreby výrobkov, ktoré majú potenciál znížiť negatívne vplyvy na životné prostredie v porovnaní s inými výrobkami tej istej skupiny výrobkov, vrátane znižovania spotreby energie a surovín, ako aj množstva a nebezpečnosti odpadov,
- zlepšiť informovanosť verejnosti, výrobcov, dovozcov a predávajúcich o environmentálnych vlastnostiach výrobkov, a tým prispieť k účinnému využívaniu prírodných zdrojov a k vysokej úrovni ochrany životného prostredia.

Vývoj počtu udelených národných značiek Environmentálne vhodný produkt

Zdroje:
- Environmentálne značky, 21.storočie 4/2005 s.22 http://www.envira.sk/04_05_21/znacky.pdf
- http://www.sazp.sk/public/index/go.php?id=1561, 19.03.2008, Environmentálne hodnotenie a označovanie produktov (označovanie typu I)
- http://enviroportal.sk/indikatory/detail.php?kategoria=4&id_indikator=439
- http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/about_ecolabel/facts_and_figures_en.htm The Flower is blooming! 2.7.2009
- http://www.ekologika.sk/spravy/prve-slovenske-vyrobky-so-znackou-europsky-kvet.html