RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow EWEA: Budúcnosť veternej energetiky je na pobreží

EWEA: Budúcnosť veternej energetiky je na pobreží

Rozpracované a plánované projekty v oblasti veternej energetiky by mohli v roku 2020 pokryť 10 percent spotreby elektrickej energie v Európe. Zámery však narážajú na nedostatočne rozvinutú prenosovú sústavu. Ak sa nebude investovať do infraštruktúry, najmä pobrežné veterné parky sa nebudú realizovať, upozorňuje Európska asociácia veternej energetiky.
 
Image
Foto: Pavol Prok
Európska asociácia veternej energetiky (EWEA) predpokladá, že do roku 2020 by veterné turbíny inštalované na európskom pobreží mohli mať inštalovaný výkon 40 GW. Asociácia verí, že v prípade budovania pobrežných veterných parkov sa podarí napodobniť úspech pri inštalácii vnútrozemnských veterných elektrární, ktorých počet ročne rastie o 30 percent.
 

Dnes (14.9.) sa v Štokholme uskutočnila Konferencia o pobrežnej veternej energetike, kde okrem iného odznelo i konštatovanie, že v súčasnosti existujú rozpracované plány na inštaláciu výkonu 100 GW, pričom niektoré z pobrežných veterných parkov sú už v realizačnej fáze. Ak budú všetky projekty napredovať podľa plánu, po ich dokončení by mala veterná energetika uspokojovať 10 percent európskeho dopytu. Vyjadrené v množstve emisií skleníkových plynov, Európe sa podarí znížiť ročný objem tvorby CO2 o 202 mil. ton.

Nie všetky projekty, ktoré sú naplánované, sa podarí uskutočniť. Dôvodom je finančná kríza a nedostatok investícií do rizikového kapitálu. Druhým, nemenej vážnym dôvodom je nedostatočné prispôsobenie a kapacita energetických prenosových sietí, vyhlásil pre novinárov Christian Kjaer, výkonný riaditeľ EWEA.

Realistický cieľ je do roku 2020 dosiahnuť inštalovaný výkon 40 GW, čo si vyžiada investície vo výške 57 mld. eur. Kjaer však zdôraznil, že banky sú stále málo ochotné poskytovať pôžičky pre realizáciu takýchto projektov. Na druhej strane, prímorské veterné parky lákajú pozornosť veľkých firiem, ktoré sú ochotné investovať.

"Musíme vytvoriť úplne nový druh priemyslu," vyhlásil Kjaer s ohľadom najmä na to, že pobrežné veterné parky si žiadajú inú prenosovú energetickú sústavu, než veterné turbíny pripojené do siete vo vnútrozemí.

Jedna veterná turbína, ktorá sa postaví v pobrežných vodách, stojí 250 mil. eur, vyhlásil Kjaer. Naviac, rozširovanie pobrežných veterných parkov, ich obsluha a premena prístavov na riadiace centrá predstavujú výzvu, akú predstavovali morské ropné ťažobné vrty v 80. rokoch.

"Od EÚ potrebujeme, aby zabezpečila, že investor bude mať dôveru, že trh ich rizikové investície," uzavrel Kjaer.

Celý článok si môžete prečítať na euractive.sk

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika