RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow Expanzia uhoľných baní a elektrární v Číne môže vyvolať vodnú krízu

Expanzia uhoľných baní a elektrární v Číne môže vyvolať vodnú krízu

Podľa aktivistov z organizácie Greenpeace plány Číny rýchlo rozširovať veľké uhoľné bane a tepelné elektrárne spaľujúce uhlie ohrozia dodávky vody a mohli by spustiť vážnu krízu nedostatku vody. Čína totiž plánuje uskutočniť svoje ciele v suchých severných a západných provinciách.

ImageČína má v úmysle zvýšiť produkciu uhlia v provinciách Vnútorné Mongolsko, Shaanxi a Ningxia. Podľa odhadov objem produkcie má v týchto oblastiach dosiahnuť 2,2mld ton alebo 56% celkovej produkcie krajiny, ktorá má dosiahnuť až 3,9mld ton v roku 2015. Ako súčasť Čínskej generálnej revízie energetickej stratégie, Peking tiež plánuje postaviť v spomínaných provinciách 16 nových veľkých uhoľných elektrární. Celkový inštalovaný výkon všetkých čínskych uhoľných elektrární má dosiahnuť až 600GW.

Dobývanie uhlia a jeho spaľovanie v tepelných elektrárňach sú extrémne náročné projekty na spotrebu vody. „Toto je pre Čínu dôležitá stratégia, ale je odsúdená na stret záujmu Číny zvládnuť dopyt po energiách a riešiť nedostatok vody,“ tvrdí Greenpeace.

Výstavba masívnych základov uhoľnej elektrárne tiež odvodní a znečistí zdroje podzemných vôd, ktoré ďalej spôsobia, že bude menej dostupnej vody na použitie. „Ak bude Čína trvať na zrealizovaní plánu, už teraz suché oblasti Číny utrpia sériu kríz nedostatku vody,“ tvrdí organizácia Greenpeace.

Organizácia tiež vysvetľuje, že rozsiahla ťažba uhlia vo Vnútornom Mongolsku už spôsobila dezertifikáciu kedysi nedotknutých lúk a pasienok, čo potvrdila aj nedávna štúdia s názvom „Prieskum pasienok Vnútorného Mongolska..“ Štúdiu vypracoval Design Institute, ktorý zistil, že celková rozloha oblastí postihnutých dezertifikáciou je 3,98 mil hektárov v porovnaní s 2,097 mil hektárov v roku 1980. Greenpeace sa teraz snaží donútiť Peking, aby vypracoval prísne posúdenie vplyvu dopytu po vode a tiež zvážil veľkosť a vhodnosť lokalít naplánovaných baní a elektrární.

Zdroj: www.guardian.co.uk

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika