Spoločné výskumné centrum Európskej únie a Holandská agentúra životného prostredia vydali správu, podľa ktorej sa celosvetová produkcia oxidu uhličitého v minulom roku zvýšila o tri percentá a dosiahla tak historické maximum 34miliárd ton/rok.
V správe s názvom „Vývoj globálnych emisií CO2- 2012“ sa uvádza, že v roku 2011 bol nárast emisií vyšší ako priemer za posledné desaťročie, kedy bol priemerný ročný rast CO2 emisií na úrovni 2,7%. V roku 2009 bol zaznamenaný 1%-ný pokles z dôvodu vážnej ekonomickej krízy, v roku 2010 naopak enormný nárast o 5% a v roku 2011 zmiernenie rastu produkcie CO2 na 3%.
Podľa správy, globálny rast produkcie oxidu uhličitého pokračuje aj napriek snahe o redukciu emisií v členských krajinách OECD. Stagnujúca ekonomika, mierna zima a šetrenie energiou podporované vysokými cenami ropy, viedlo v Európskej únii k poklesu produkcie emisií CO2 o 3% a v USA a Japonsku rovnako o 2%. USA aj napriek ekonomickej recesii v rokoch 2008-2009, vysokým cenám ropy a zvýšenou spotrebou zemného plynu ako zdroja energie, s produkciou CO2 17,3 tony na obyvateľa, naďalej ostáva najväčší svetový producent oxidu uhličitého. Emisie CO2 v krajinách OECD teraz tvoria iba jednu tretinu celosvetových CO2 emisií, uvádza správa.
V Číne, najľudnatejšej krajine sveta sa priemerná produkcia CO2 zvýšila až o 9% na 7,2 tony na jedného obyvateľa. Čína sa takto dostala na úroveň Európskej únie v produkcii oxidu uhličitého na obyvateľa. Za vysoký nárast produkcie emisií môže vysoké tempo ekonomického rastu a s ním spojený dopyt po fosílnych palivách, hlavne uhlia, ktorého spotreba sa zvýšila o 9,7% a dovoz o 10%. Čína takto predbehla v dovoze Japonsko a stala sa tak najväčším dovozcom uhlia na svete. Zvýšený dopyt po palivách bol ťahaný hlavne stavebníctvom a expanziou infraštruktúry. Emisie v Indii tiež vyskočili v roku 2011 o 6%. Čína a India odteraz spolu tvoria 30% svetovej produkcie CO2 a dostali sa tak na úroveň všetkých členských krajín OECD.
Podľa správy „Vývoj globálnych emisií CO2- 2012“, najväčšími prispievateľmi emisií CO2 v globálnom meradle sú:
Čína (29%)
USA (16%)
Európska únia (11%)
India (6%)
Ruská federácia (5%)
Japonsko (4%)
Globálna spotreba uhlia v roku 2011 vzrástla o 5% a momentálne tvorí 40%-ný podiel na globálnej tvorbe emisií CO2. Podiel obnoviteľných zdrojov energie zahrňujúc slnečnú a veternú energiu a biopalivá je stále veľmi malý, ale ich podiel sa rýchlo zväčšuje. Trvalo 12 rokov, od 1992 po 2004, kým sa ich podiel zdvojnásobil z 0,5% na 1%, no iba ďalších 6 rokov, kým sa ich podiel znovu zdvojnásobil z 1% na 2,1% v roku 2011. Bez podielu týchto obnoviteľných zdrojov, by bola svetová produkcia oxidu uhličitého vyššia o zhruba 0,8 mld. ton. Podiel všetkých obnoviteľných zdrojov na svete zahrňujúc vodnú energiu, je na úrovni 8,5% a prispeli tak k zníženiu produkcie CO2 približne o 1,7 mld. ton.
Spracoval: Tomáš Kankula
Zdroj: www.environmentalleader.com