Testovanie v závode spoločnosti Goodyear v Lawtone (Oklahoma) navyše ukázalo zlepšenie vlastnosti premiešavania rôznych gumových zmesí vo výrobnom procese.
Spoločnosť zistila, že gumové zmesi vyrobené zo sójového oleja sa ľahšie zmiešavajú s oxidom kremičitým, ktorý sa používa pri výrobe pneumatík. Takto chce spoločnosť zvýšiť efektivitu výroby a znížiť spotrebu energie a emisií skleníkových plynov. Spoločnosť začne testovať prototyp pneumatík vyrobených zo sójového oleja v nasledujúcich mesiacoch a ak sa technológia osvedčí, prvé pneumatiky budú uvedené na trh už v roku 2015. Únia pestovateľov sóje poskytla spoločnosti Goodyear na tento projekt dvojročný grant vo výške viac ako 500 000 €.
Goodyear odštartovala niekoľko ďalších iniciatív zameraných na zvýšenie podielu obnoviteľných surovín pri výrobe pneumatík. Spoločnosť spolupracuje s firmou DuPont Industrial Biosciences na vývoji bioizoprénu, čo je alternatíva k tradičnému izoprénu, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri spracovaní ropy. Bioizoprén môže byť použitý na výrobu syntetických gúm a iných elastomérov, tzn. materiálov, ktoré sú schopné za pôsobenia vonkajšej sily deformovať sa a následne nadobudnúť pôvodný tvar. Bioizoprén zároveň zníži závislosť gumárenského priemyslu na ropných produktoch.
Spoločnosť Goodyear tiež prichádza s iniciatívou zameranou na vývoj technológie na udržanie tlaku vzduchu (AMT) v pneumatikách. Jej cieľom je, aby pneumatiky ostali nafúknuté pri optimálnom tlaku bez použitia externých púmp alebo elektroniky. Všetky súčasti systému AMT budú plne obsiahnuté v pneumatike. Goodyear systém AMT obhajuje tým, že jeho výhody budú v znížení spotreby paliva a tvorby emisií, v predĺžení životnosti pneumatík, ako aj vo väčšej bezpečnosti a lepšom výkone.
Zdroj: www.environmentalleader.com