Environmentálna organizácia Rainforest Action Network (RAN) spustila kampaň, pomocou ktorej vyzývajú jedného z najväčších vydavateľov spoločnosť HarperCollins, aby ukončila používanie vlákien na výrobu papiera z ohrozených lesných zdrojov. RAN tvrdí, že podľa nezávislých súdnych testov sa v niektorých vydaných knihách našiel veľký podiel vlákniny pochádzajúcej z dažďových pralesov.
Podľa RAN viacero druhov listnatých drevín, vrátane ohrozeného agáta bolo nájdených v niektorých najpredávanejších detských bestselleroch. Na druhej strane Eric Crum, hovorca vydavateľstva HarperCollins tvrdí, že spoločnosť prestala používať drevo z indonézskeho pralesa už vo februári. „Akékoľvek knihy publikované po tomto dátume by mali byť v súlade s predpismi,“ tvrdí Crum.
Spoločnosť HarperCollins, ktorú vlastní austrálsky mediálny magnát Rupert Murdoch, je posledným oneskorencom z pomedzi viacerých amerických spoločností, ktoré odmietli prijať záväzné nariadenia, ktoré zakazujú výrobu vlákien z dreva pochádzajúceho z dažďových pralesov. RAN tvrdí, že britská pobočka HarperCollins má tvrdšie pravidlá na získavanie vlákna.
Eric Crum silne spochybnil tvrdenie RAN a poznamenal, že HarperCollins získava papier od rovnakých certifikovaných výrobcov ako ostatní vydavatelia. Spoločnosť ďalej požiadala RAN, aby jej sprístupnila testy vlákniny a mohla by tak vystopovať anomálie vo svojom dodávateľskom reťazci. RAN ale testy odmietla sprístupniť, a preto sa HarperCollins rozhodol vyhotoviť vlastné testy.
RAN už presvedčila 9 veľkých vydavateľstiev, aby si osvojili ich environmentálne záväzky týkajúce sa ťažby dreva v ohrozených pralesoch. Medzi nimi sú napríklad Scholastic, Macmillan, Random House a ako posledný sa pridal Disney.
zdroj: www.environmentalleaders.com