Ďalší fantastický príklad z aplikácie princípov biomimikry priniesol tím juhokórejských vedcov, ktorý pozoroval svätojánske mušky s cieľom vyvinúť efektívnejšie a lacnejšie LED diódy. Výskum pri vývoji osvetlenia v podstate napodobňuje svetielkujúci orgán tohto drobného hmyzu. Vedci dúfajú, že študovaním a napodobňovaním štruktúry bruška svätojánskej mušky, nájdu spôsob ako vyvinúť účinnejšie a lacnejšie LED osvetlenie.
Výskum tímu bol publikovaný v časopise Proceedings na americkej Národnej akadémii vied, kde vedci prezentovali ich výkonnejšie anti-reflexné sklíčka, ktoré boli použité pri výrobe diód emitujúcich svetlo. V článku „LED šošovky, biologicky inšpirované kožnými vrstvami svätojánskej mušky“ sa píše, ako sa svetlušky snažia prilákať partnera použitím ich svetielkujúceho orgánu.
Počas svojho výskumu zistili, že svetluškine svetlo je zložené z niekoľkých vrstiev pokožky. Použitím elektrónového mikroskopu a číselnej analýzy odhalili, že veľmi pevné usporiadanie vrstiev pokožky znižuje svetelnú stratu medzi vzduchom a pokožkou a pôsobí ako antireflexná vrstva, ktorá znižuje svetelnú stratu a zvyšuje účinnosť svietenia.
Pomocou tohto nového poznatku boli vedci schopní vyvinúť umelú verziu vysokovýkonného LED osvetlenia. Nanovrstvy na povrchu LED šošoviek boli vyrobené pomocou veľkoplošnej šablóny, polohovateľných líšt a za pomoci vysokoteplotného lisovania. Biologicky inšpirované LED šošovky, na rozdiel od hladkých šošoviek, podstatne zvyšujú priepustnosť svetla, ktoré je porovnateľné s bežnou antireflexnou vrstvou. Táto biologická inšpirácia môže ponúknuť nové možnosti pri zvyšovaní svetelnej účinnosti LED svietidiel.
Zdroj: www.inhabitat.com