RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow MŽP SR: Ministerstvo sťahuje nový zákon o odpadoch, pripraví iba novelu zákona Bratislava

MŽP SR: Ministerstvo sťahuje nový zákon o odpadoch, pripraví iba novelu zákona Bratislava

 14. augusta (TASR) - Ministerstvo životného prostredia SR dočasne upúšťa od zámeru prijať nový zákon o odpadoch. Rozhodlo sa pre iba malú novelu súčasného zákona a pre transpozíciu európskej smernice o odpadoch do už existujúceho zákona.

Na tlačovej konferencii to dnes uviedol minister životného prostredia Peter Žiga. Dôvodom je podľa jeho slov zlý návrh zákona, ktorý pripravil tím bývalého ministra Józsefa Nagya. "Návrh zákona si v medzirezortnom konaní vyslúžil 2850 pripomienok, z toho 1800 zásadných," informoval Žiga. Uviedol, že do medzirezortného pripomienkovania sa dal návrh zákona v znení, ako ho pripravilo predchádzajúce ministerstvo. "Nič sme na ňom nemenili, dostali sme ubezpečenie, že návrh zákona je pripravený tak, ako má byť." Až neskôr podľa Žigu na ministerstve zistili, že nie všetky záležitosti v zákone boli prerokované s dotknutými inštitúciami. "Ak by sme sa mali snažiť riešiť všetky pripomienky, trvalo by to štyri až šesť mesiacov a aj tak by nebolo jasné, že sa nám všetky pripomienky podarilo vyriešiť k spokojnosti všetkých zainteresovaných strán."

Dnes sa podľa Žigu preto končí legislatívne konanie v prípade návrhu zákona o odpadoch a začína sa nové konanie, ktoré sa týka novely zákona a transpozície smernice EÚ o odpadoch. "Dnes začne prebiehať interné pripomienkové konanie na ministerstve," uviedol Žiga s tým, že novela sa má týkať všetkých ustanovení ohľadom obalov, odpadu a vývozu a dovozu odpadu. Na tejto novele pracovali legislatívci z ministerstva pre prípad, ak by návrh veľkého zákona neprešiel v medzirezortnom pripomienkovaní. Novela by mala byť schválená podľa ministra v októbri, najneskôr v novembri. "Chceli by sme v tejto súvislosti využiť aj inštitút skráteného legislatívneho konania," uviedol Žiga.

Slovensku stále hrozí pokuta od európskych orgánov za neimplementáciu európskej smernice do zákona o odpadoch. Rámcovú smernicu malo Slovensko do svojej legislatívy zapracovať už na konci roka 2010. Keďže sa tak nestalo, Európska komisia postúpila túto vec Súdnemu dvoru EÚ a žiada, aby súd uložil SR sankcie vo výške 17.000 eur za každý deň omeškania. "Urobíme všetko preto, aby sme žiadnu pokutu neplatili, " uviedol minister Peter Žiga.

Zdroj: TASR

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika