RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow Nová solárna elektráreň v Nevade bude produkovať elektrickú energiu aj v noci

Nová solárna elektráreň v Nevade bude produkovať elektrickú energiu aj v noci

Americké Ministerstvo pre energetiku nedávno investovalo 737mil. dolárov do projektu solárnej elektrárne v Nevade, s názvom Crescent Dunes Solar Energy Project, ktorá bude produkovať elektrickú energiu neustále, teda aj v priebehu noci za pomoci soľného kúpeľa (t.j. roztavená soľ, ktorá sa taví pri teplote 218°C).

ImageSoľný kúpeľ je využitý ako médium na uskladnenie energie, kvôli svojej vlastnosti udržiavať tepelnú energiu. Aby sa teplota soli vo veži elektrárne zvýšila na 565°C, na vežu musí byť nasmerovaných až 20 000 zrkadiel, tzv. heliostatov. Keď je soľ ohriata na požadovanú teplotu, udržiava si ju po dlhý čas a môže byť zmiešavaná s vodou, kde vzniká para. Para potom roztáča turbíny a elektrická energia môže byť takto vyrábaná aj v noci, keď slnko nesvieti.

Niektoré spoločnosti ako SolarReserve presadzujú používanie soľného kúpeľa v podobných projektoch využívajúcich solárnu energiu, pretože na rozdiel od vody, soľný kúpeľ si dokáže udržať vysokú teplotu na niekoľko hodín. Podľa štúdií, soľný kúpeľ je najvhodnejší materiál na uchovanie tepla. Jeho výhodou je, že dokáže pretrvávať v tekutom stave pri atmosférickom tlaku, je tiež veľmi účinné a lacné médium a jeho prevádzková teplota je kompatibilná s použitím dnešných vysokotlakových a vysokoteplotných turbín. Jeho ďalšou výhodou je, že soľ je ľahko dostupný prírodný zdroj. V prípade solárnej elektrárne v Nevade sa očakáva, že bude schopná produkcie elektrickej energie až 12 hodín po západe slnka. Elektráreň bude prevádzkovaná externými vedcami zo spoločnosti Pratt&Whitney.

Aj keď podobné koncentrované solárne elektrárne majú už viac ako 20 ročnú tradíciu hlavne v USA a Španielsku, ich médiom na uskladnenie tepelnej energie sú syntetické oleje. Prvá elektráreň využívajúca soľný kúpeľ bola sprevádzkovaná v roku 2010 na Sicílii. Elektráreň má výkon 5MW, heliostaty sú rozložené na ploche 30 000m2 a náklady na výstavbu sa pohybujú okolo €60mil.

Zdroj: http://inhabitat.com/nevadas-new-molten-salt-solar-plant-will-produce-power-long-after-the-sun-sets/

 
Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika