Podpora environmentálnych organizácií pre udržateľný rozvoj
V rámci III. výzvy Blokového grantu Podpora environmentálnych organizácií pre udržateľný rozvoj rozdelila Nadácia Ekopolis 15 mimovládnym organizáciám viac než 900 tisíc EUR. Ako už naznačuje jeho názov, tento grant je zameraný na zvýšenie účasti mimovládnych organizácií na riešení problémov, ktoré súvisia s ochranou životného prostredia a udržateľným životom na Slovensku. Na projekt Ochrana pralesov Slovenska sa vyčlenila suma 89 959 EUR. Tento projekt podporený FSC Slovensko má za cieľ určiť všetky prírodné lesy na Slovensku, stav ich ohrozenia a ochrany. Po ukončení projektu tieto informácie vytvoria základ pre realizáciu ďalších krokov, zameraných najmä na ich ochranu a citlivé využívanie v rámci vedeckého alebo zážitkového turizmu.
Štátne lesy SR
Štátne lesy SR napredujú v certifikovaní lesov podľa schémy FSC. Lesy Slovenskej republiky š. p., Banská Bystrica v roku 2005 certifikovali podľa schémy FSC dva závody na severozápade Slovenska, a to Odštepný závod Považská Bystrica a Odštepný závod Trenčín, ktoré spolu obhospodarujú lesy o výmere 72 tisíc ha. Štátne lesy vďaka tomu ročne ponúkajú na trh približne 330 000 m³ FSC certifikovaného dreva. Z našich lesov sú najviac zastúpenými drevinami v certifikovaných porastoch buk, dub a smrek, potom borovica, jedľa, hrab, smrekovec, javor a jaseň.
Únia diecéznych lesov
Do spoločnosti certifikovaných lesníckych subjektov podľa štandardov FSC pribudla nová certifikovaná skupina na Slovensku - Únia diecéznych lesov. Tá u nás vytvorila druhú skupinovú schému FSC certifikácie na Slovensku. Jej členmi sú spoločnosť PRO POPULO Poprad, ktorá spravuje lesný majetok Biskupstva Spišské Podhradie, ďalej spoločnosť LESY JASOV, v ktorej správe sa nachádzajú lesy jasovských premonštrátov a spoločnosť AP ANDREAS zastupujúca Košické arcibiskupstvo. Spoločne obhospodarujú lesy na výmere cca 20,3 tisíc ha. Proces certifikácie trval takmer jeden rok.
FSC certifikát pre drevárske spoločnosti na Slovensku
V roku 2005 získali FSC certifikát spracovateľského reťazca - CoC dve významné spoločnosti v oblasti spracovania a obchodu s drevom na Slovensku, a to Rettenmeier Tatra Timber, ktorá je známa ako najväčšia slovenská píla vzhľadom na to, že ročne spracuje viac ako 280 tisíc m³ dreva. V tom istom roku bol vydaný CoC aj pre spoločnosť Slovwood Ružomberok, ktorej hlavným zameraním je zabezpečovanie kompletného nákupu dreva z tuzemska a zahraničia pre svojho hlavného akcionára – celulózku Mondi Business Paper SCP, ktorá ročne spracuje približne 1,3 miliónov m³ dreva. V budúcnosti spoločnosť plánuje certifikovať podľa schémy FSC celú svoju výrobu.
Autorka článku: Petra Černová