RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow Prvý úspešný let 100% solárnym lietadlom

Prvý úspešný let 100% solárnym lietadlom


Úspešná skúška lietadla Solar Impulz. Prvé 100% solárne lietadlo so štyrmi motormi poháňanými tisícmi fotovoltaických článkov umiestnených na krídlach uskutočnilo 7. apríla svoj prvý let a vzlietlo z vojenskej základne v Payerne, vo Švajčiarsku.


Image Pripravené na odlet od 9.30h, lietadlo sa napokon vznieslo o hodinu neskôr a pristálo okolo poludnia. Tento let, rovnako ako aj prvý skúšobný štart v decembri, sú začiatkom série testovacích letov, ktoré majú viesť k prvému hlavnému míľniku: 36 hodinovému letu bez medzipristátia.

Tento experiment sa zrealizoval vďaka dvom priekopníkom - švajčiarskemu bádateľovi Bertrandovi Piccardovi, ktorý sa preslávil v roku 1999 letom balónom okolo sveta bez pristátia a Andreovi Borschbergovi, inžinierovi a stíhaciemu pilotovi - ktorí zaktivizovali tím ďalších päťdesiatich odborníkov.

Okolo sveta

Prototyp o šírke Airbusu A340 (rozpätie krídel o dĺžke 63,4 m), avšak o hmotnosti Renaulta Laguna (1,6 tony) si vyžiadal práce počas viac ako šiestich rokov a podporili ho viacerí priemyselní (Omega, Solvay, Dassault Aviation) ako aj finanční sponzori (Deutsche Bank).

Táto iniciatíva sa v snahe nahradiť fosílne palivá obnoviteľnými zdrojmi, akými sú vietor a slnko, bezpochyby radí medzi najsymbolickejšie. Konečný cieľ tejto iniciatívy je „začať písať novú kapitolu“ v leteckej doprave uskutočnením prvého letu okolo sveta na solárnom lietadle.

Do toho času možno aspoň pozorovať snahy francúzskeho leteckého priemyslu prispieť k zníženiu uhlíkovej stopy spôsobovanej lietadlami. Cieľom je znížiť spotrebu paliva na cestujúceho o polovicu v priebehu najbližších dvadsiatich rokov, informoval o tom John Paul Herteman, prezident Gifas. "Fakt, že letecká doprava bola schopná sa zdesaťnásobiť v posledných tridsiatich rokoch, je hlavne výsledkom toho, že sa nám podarilo znížiť spotrebu o 3 alebo 4krát," poznamenal súčasne pri prezentovaní výsledkov tohto priemyslu.

Video z testovacieho letu je možné zhliadnuť na stránke Les Echos
Zdroj foto: www.gizmag.com

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika