RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow Rozvoj e-mobility na Slovensku

Rozvoj e-mobility na Slovensku

Napísal: Viktor Prímus | 24.01.2012

Na pôde MH SR v spolupráci s energetickými spoločnosťami sa uskutočnila konferencia s medzinárodnou účasťou k téme E-mobilita na Slovensku. Na podujatí sa zúčastnili zástupcovia výrobcov automobilov, technických univerzít, ostatných rezortov ako aj široká verejnosť. Cieľom konferencie bola informácia o aktuálnom stave a rozvoji tohto progresívneho segmentu na Slovensku.

Image Zámerom konferencie bolo zadefinovanie a vytvorenia pracovnej skupiny tzv. „Slovenskej platformy pre E-mobilitu“ s termínom I. polrok 2012. „Slovenská republika víta a plne podporuje všetky aktivity v oblasti automobilovej výroby a jej ekologizácie so zámerom vybudovania environmentálne priaznivejšej ekonomiky a výroby nových ekologických automobilov“, povedal na úvod minister hospodárstva SR Juraj Miškov.
Pripomenul, že rozvoju elektromobilov síce stále bráni niekoľko nedostatkov ako krátky dojazd či nedostatočná infraštruktúra nabíjacích staníc, ale na druhej strane má elektromobil nulovú produkciu CO2. A Slovensko má v tomto segmente mimoriadny potenciál. „Na Slovensku sú etablovaní svetoví automobiloví výrobcovia , energetické koncerny, máme kvalitnú energetickú sústavu, sieť dodávateľov a relatívne lacnú elektrickú energiu (z jadra). Pritom Slovensko ponúka odborníkov v elektrotechnickom a chemickom priemysle, ktoré sú s e-mobilitou úzko spojené“, konštatoval Miškov. „Rozvoj elektromobility so sebou prináša aj impulz pre modernizáciu. Je to príležitosť na využitie najnovších poznatkov v oblasti premeny a akumulácie energie, ako aj riadenia prevádzky. Navyše trend rozvoja e-mobility by na Slovensku mohol zohrať významnú úlohu i v procese kvalitatívnej zmeny priemyselnej základne (s presahom napr. do oblasti odborného vzdelávania, či vedecko-výskumnej základne) a celkovej inovačnej výkonnosti krajiny“, pripomenul J. Miškov.
Práve elektromobilita je jednou z možností smerovania inovácií v automobilovom priemysle, a slovenský automobilový priemysel by mohol pomerne v blízkej budúcnosti získať zaujímavú novú produktovú podskupinu – elektromobily. „Úsilie je potrebné smerovať najmä do vývoja, výskumu a následne výroby ekologických a lacnejších vozidiel s cieľom zrýchlenej obnovy vozidlového parku. Podmienkou je vybudovanie dostupnej siete staníc. Je potrebné zadefinovať fázu trhovej prípravy a rozbehu E-mobility na Slovensku“, uzavrel šéf slovenského rezortu hospodárstva.

Zdroj: Komunikačné oddelenie MH SR

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika