RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow Rýchlosť odlesňovania Amazonského pralesa sa znižuje

Rýchlosť odlesňovania Amazonského pralesa sa znižuje

Podľa predbežných dát uverejnených Brazílskym národným inštitútom pre kozmický výskum odlesňovanie amazonského pralesa sa za posledných 12 mesiacov opäť spomalilo. Dôvodom spomalenia ťažby bolo schválenie brazílskeho lesného zákona v apríli tohto roku, ktorý ale zelení aktivisti označujú ako zákon, ktorý oslabil opatrenia na ochranu pralesa, aj napriek čiastočnému vetovaniu práve tých najspornejších bodov prezidentkou Dilmou Rouseff.

Satelitné dáta poukazujú na 23%-né spomalenie odlesňovania v období od augusta 2011 do júla 2012, kedy sa odlesnilo 2049 km2 pralesa, oproti rovnakému obdobiu predošlého roka s odlesnenými 2679 km2. Nedávno publikované čísla poukazujú na pokračujúci dlhodobý trend znižovania ťažby dreva v Amazone. Od roku 2004, kedy bola ťažba na historicky najvyššej úrovni, poklesla o zhruba tri štvrtiny. Brazílska ministerka životného prostredia Izabella Teixeria povedala, že „toto je veľkolepý úspech, ktorý nás motivuje ešte viac bojovať proti ilegálnej ťažbe“.

Brazílska vláda tiež oznámila, že 100 miliónov BRL (39,6 mil. EUR) z brazílskej Nadácie pre Amazon v najbližších týždňoch použije na lokálne projekty pre zachovanie dažďového pralesa. Carlos Nobre, tajomník pre výskum a vývoj stratégií a programov na ministerstve vedy a technológie povedal: „pretrvávajúce zmierňovanie odlesňovania si vyžaduje viac než len zákazy a kontrolu.“

Hodnoty zo Systému detekcie odlesňovania v skutočnom čase (Deter) môžu byť neskôr upravené smerom nahor po uverejnení výsledkov iného projektu s názvom Prodes projekt, ktorý Brazílii poskytuje oficiálne každoročné hodnoty odlesňovania. Deter je len systém skorého varovania s nízkym rozlíšením a je schopný odhaliť nové odlesnené plochy väčšie ako 25 hektárov a navyše môže vynechať plochy zakryté oblačnosťou.

Brazília tiež dúfa, že sa jej podarí v roku 2013 vypustiť na obežnú dráhu nový satelit, ktorý by pomohol v monitorovaní nelegálnej ťažby v tomto najväčšom dažďovom pralese na svete. Amazon je domovom miliónov druhov rastlín a živočíchov a je jeden zo svetovo najväčších zásobárni uhlíka.

Zdroj: http://www.guardian.co.uk/environment/2012/aug/03/amazon-deforestation-falls-again?intcmp=122

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika