Podľa ministra hospodárstva SR Ľubomíra Jahnátka sa projekt využívania biomasy na výrobu energií na Slovensku ešte len začína. "V roku 2011 až 2012 by sa už energia vyrobená z biomasy mala podieľať na celkovej vyrobenej energii desiatimi percentami," uviedol Jahnátek. Z pohľadu využívania obnoviteľných zdrojov však podľa ministra hospodárstva na tom Slovensko nie je až tak zle. "Obnoviteľné zdroje využívame trojnásobne viac ako susedné Česko. Cieľ dosiahnuť 14% z celkovej spotreby energií práve z obnoviteľných zdrojov do roku 2020 určite splníme," tvrdí Jahnátek. Podľa ministra pôdohospodárstva SR Stanislava Becíka vyprodukujú 2 milióny hektárov lesov na Slovensku vyše 4,5 milióna ton lesnej biomasy ročne. Využíva sa z nej len zanedbateľné množstvo. "Nie je to lacná ani jednoduchá technológia," uviedol Becík.
Podľa Jahnátka je cena energií vyrobených z biomasy 2,7 až 15-násobne vyššia ako cena energií vyrobených z fosílnych palív a jadrovej elektrárne. Rezortné ministerstvo pripravuje návrh dotácie, ktorá by mala zabezpečiť nulovú, prípadne desatinovú plusovú mieru rentability pre lesníkov.
Navrhovaných päť eur na jednu tonu biomasy by mali lesníci získavať spätne cez vyrobenú elektrickú energiu a teplo, konštatoval Becík. Táto dotácia by mala byť zahrnutá do návrhu budúcoročného rozpočtu. Veľké teplárne so štátnou dotáciou na prestavbu teplární na biomasu počítať nemôžu.
"Výrobcom energií z obnoviteľných zdrojov poskytneme garanciu ceny na 15 rokov. Sme ochotní prispieť na malé zdroje do výkonu 30 megawattov, no vo veľkých teplárňach na to nie je dôvod," uviedol Jahnátek.
Výrobou lesnej štiepky sa na Slovensku zaoberá od roku 2004 špecializovaný Odštepný závod Biomasa š.p. Lesy SR.Vlani vyprodukoval 120.000 ton lesnej štiepky, v tomto roku by to malo byť o 10.000 ton viac. Závod pokrýva potrebu 90% všetkých domácich záujemcov. V súčasnosti to je 25 regionálnych teplárenských subjektov, ktoré pri budovaní novej technológie využili možnosť spolufinancovania z fondov Európskej únie.
Zdroj: SME, 16.3.2009