RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow Švajčiarskí výskumníci vyvinuli „potiacu sa“ strechu, ktorá pasívne ochladzuje budovy

Švajčiarskí výskumníci vyvinuli „potiacu sa“ strechu, ktorá pasívne ochladzuje budovy

Cicavce majú jedinečnú schopnosť meniť teplotu tela vďaka vylučovaniu potu. Vďaka tomuto prirodzenému procesu je naše telo chránené pred prehriatím. Ak potenie funguje tak dobre u ľudí, mohlo by to fungovať aj v prípade budov? Tím Švajčiarskych výskumníkov z Národného technologického inštitútu (ETH) v Zürichu vyvinuli nový typ syntetického strešného materiálu, ktorý zadržiava vodu, keď prší a postupne ju vylučuje, keď sa strecha prehrieva. Materiál takto efektívne chladí budovy bez použitia energie.

ImageNa výrobu strešného materiálu vedci použili špeciálnu vodopriepustnú membránu, ktorá sa plní vodou, keď prší. Ak sa materiál na priamom slnečnom svetle zahreje na zhruba 32 °C, začne sa „potiť,“ t.j. uvoľňovať vodu na povrch, kde sa potom vyparuje a pomáha ochladzovať budovu. Vodopriepustná krytina sa začne scvrkávať, keď sa zohreje a vytláča vodu na povrch. Podľa výpočtov výskumníkov, „potiaca sa“ strecha by mohla ušetriť až 60% energie, ktorá by bola spotrebovaná počas horúcich letných dní na klimatizáciu.

Výskumníci použili na testovanie malé modely domov, ktoré pokryli záujmovou strešnou krytinou o hrúbke 5mm a simuláciou slnečného žiarenia modely zahrievali lampami a zároveň merali teplotu vo vnútri modelov. Podľa očakávaní, model domu so špeciálnou strešnou krytinou zostal chladnejší a ohrieval sa oveľa pomalšie. Aj keď zistenia sa zdajú byť celkom sľubné, vedcom ostáva ešte veľa výskumu, ktorý musí byť vykonaný pred tým, ako by tento materiál mohol mať praktické využitie.

Zdroj: www.inhabitat.com

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika