RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow Vedci dokážu recyklovať betón za pomoci elektrických výbojov

Vedci dokážu recyklovať betón za pomoci elektrických výbojov

Vedci z Fraunhoferovho inštitútu pre stavebnú fyziku prišli na spôsob, ako z betónového odpadu oddeliť jednotlivé vrstvy rozdrvením na najjemnejšie častice, ktoré môžu byť znovu použité na nový betón.

ImageVäčšina ľudí si pod pojmom „odpad“ predstaví použité plastové fľaše alebo kopy pokrčeného papiera. Nie každý si ale predstaví pod slovom odpad kusy betónu. Ľudia si neustále prispôsobujú prostredie, v ktorom žijú prestavbou alebo renováciou svojho domu a výsledkom sú milióny ton stavebných sutín. Až do nedávnej doby bolo rozdrvenie jediným spôsobom ako recyklovať stavebný odpad a jeho použitie v základových vrstvách pri stavbe ciest.

Vytvorený zmiešaním vody, štrku a cementu, je betón lacný, ľahko použiteľný a s univerzálnym využitím. Nanešťastie tieto pozitívne aspekty majú aj svoju zlú stránku. Podľa Fraunhoferovho inštitútu výroba jednej tony cementu vytvorí 650-700kg emisií oxidu uhličitého. V prepočte sa výroba cementu podieľa na svetových emisiách CO2 8-15%.

Podstatou tejto inovatívnej recyklácie betónu je oddelenie jednotlivých zložiek betónu zo sutiny, ktoré môžu byť znovu použité na nový betón. Proces vyvinutý výskumníkmi z Fraunhoferu využíva elektrodynamickú fragmentáciu, t.j. veľmi krátke elektrické impulzy (menej ako 500 nanosekúnd), ktoré postupne oddeľujú štrk a cement.

Keď elektrické výboje začnú udierať do betónovej sutiny, začnú sa presúvať po ceste najmenšieho odporu, ktorou je hranica medzi jednotlivými zložkami betónu- t.j. medzi štrkom a časticami cementu. Volker Thome z vedeckého inštitútu vysvetlil, že prvotne generované výboje oslabia materiál mechanicky a potom v procese fragmentácie dosiahnu zápornú elektródu a toto spôsobí rozpad štruktúry betónu elektrickým prúdom. Práve v tomto momente sa medzi narušenú štruktúru betónu dostáva plazma (vysoko ionizovaný plyn- pozn. autora), ktorá sa v tisícine sekundy rapídne roztiahne a vytvorí tlakovú vlnu. Sila tejto explózie rýchlo a efektívne rozbíja betón za zlomok času v porovnaní s inými metódami. Výskumníci si stanovili cieľ, že do dvoch rokov touto metódou dokážu spracovať 20 ton betónu za jednu hodinu.

Zdroj: www.inhabitat.com

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika