Navrhovaný zákon o trvalom ukladaní oxidu uhličitého do geologického prostredia bol predložený Ministerstvom životného prostredia a v plnej miere preberá Smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2009/31/ES z 23. apríla 2009 o geologickom ukladaní oxidu uhličitého a o zmene a doplnení ´ďalších právnych noriem. Členské štáty sú povinné zabezpečiť transpozíciu tejto smernice do národnej legislatívy v termíne do 25. júna 2011.
Návrh zákona upravuje, v súlade so smernicou, práva, povinnosti, opatrenia a postupy v súvislosti s procesmi zachytávania a ukladania priemyselných emisií oxidu uhličitého do geologického prostredia. Hlavným cieľom zavedenia predkladanej legislatívnej úpravy je predovšetkým vytvorenie legislatívneho rámca pre spoločný postup štátov EÚ pri minimalizovaní dopadov klimatických zmien na životné prostredie. Návrh zákona je plne v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja a výrazne prispieva k napĺňaniu princípov tvorby a ochrany životného prostredia. Technológia zachytávania a ukladania oxidu uhličitého ponúka nové možnosti pri znižovaní jeho produkcie a stane sa tak úplne novým segmentom podnikania.
Návrh zákona bude priamo vplývať na podmienky podnikania v geologickom prieskume, energetike, hutníctve a v iných odvetviach priemyslu závislých od spaľovacích zariadení. V snahe, aby návrh zákona v maximálnej možnej miere zohľadňoval rozsah problematiky, bol pripravovaný v súčinnosti so zástupcami Ministerstva hospodárstva SR, Hlavného banského úradu, ťažobných spoločností a veľkých priemyselných podnikov. Nemenej náročné bolo aj riešenie problematiky vymedzenia kompetencií zainteresovanej štátnej správy pri uplatňovaní tohto zákona, v súlade s vymedzením väzieb na iné zložkové zákony.
Realizácia návrhu zákona bude mať:
- vplyv na štátny rozpočet, možným zvýšením výdavkov v súvislosti s personálnym posilnením na úrovni ústredných orgánov štátnej správy, Hlavného banského úradu, a obvodných banských úradov, ale až pri realizácii prvých projektov na ukladanie CO2,
- vplyv na hospodárenie obyvateľstva najmä vplyvom zvýšenia cien energií a priemyselných aktivít spojených so spaľovaním fosílnych palív,
- pozitívny vplyv na zdravie ľudí, životné prostredie, informatizáciu spoločnosti a racionalizáciu využívania energetických zdrojov.
Zdroj: Predkladacia správa k návrhu zákona, www.rokovania.sk