RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow VSE chce byť lídrom v oblasti elektromobility

VSE chce byť lídrom v oblasti elektromobility

30.11.2010 Tlačiť Email

 V roku 2011 chce VSE vybudovať verejné nabíjacie stanice tak, aby sa dalo prejsť vozidlom na elektrický pohon z Košíc do Bratislavy.

Image Východoslovenská energetika a.s. (VSE) uviedla v utorok 30. novembra 2010 za prítomnosti ministra hospodárstva SR Juraja Miškova do prevádzky prvú verejnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily na Slovensku. Nachádza sa pred sídlom spoločnosti v Košiciach. Ako podporu rozvoja elektromobility ponúka všetkým zákazníkom využívajúcim tento druh dopravy možnosť bezplatného nabíjania do polovice roka 2011.

Iný koncept mobility
Elektrický pohon vozidiel je podľa VSE jedným z najzásadnejších trendov, ktoré budú v najbližších rokoch formovať vývoj automobilizmu. Neklamným znakom toho je rozvoj elektromobility vo veľkých mestách viacerých európskych krajín. Prináša zníženie hlučnosti dopravy, nulové emisie CO2 a ekonomickejšiu prevádzku mestských vozidiel. Kapacitou batérie obmedzený dojazd elektromobilov do vzdialenosti približne 150 km nemožno pritom považovať za výraznú prekážku. Veď podľa štúdií až 70 % Európanov najazdí denne menej ako 40 km. Začiatok Predpokladom pre masívnejšie využívanie elektriny na pohon áut je ekonomickosť tohto konceptu. Z pohľadu zákazníkov chýba dostatočne široká ponuka cenovo dostupných vozidiel na trhu. Rozvoj verejnej nabíjacej infraštruktúry je zase bytostne závislý na dostatku zákazníkov s elektrickými vozidlami. „VSE verí v rozvoj elektromobility na Slovensku. Budeme preto na túto tému iniciovať diskusiu vo forme okrúhleho stola s účasťou všetkých zainteresovaných strán,“ deklaroval záujem o vedúcu pozíciu VSE v oblasti elektromobility v SR generálny riaditeľ VSE Norbert Schürmann.

Ďalšie kroky
V najbližšom období plánuje VSE ponúknuť produkt špeciálne určený pre užívateľov elektromobilov, zaradiť do svojho vozového parku 1- 2 elektrické vozidlá a rozprúdiť verejnú diskusiu k problematike podpory elektromobility. VSE tiež očakáva záujem partnerov o budovanie nabíjacej infraštruktúry z radov obchodných reťazcov, hotelov, letísk a podobne.

Trh
Viaceré automobilky avizovali vstup na trh s elektromobilmi v Európe. „Od začiatku roka 2011 plánuje Peugeot predávať svoj model iOn aj na Slovensku,“ potvrdil reálnu dostupnosť elektromobilu na otvorení generálny riaditeľ Peugeot Slovakia Guillaume Ducrest. Podpora štátu V mnohých krajinách je rozvoj elektromobility priamo úmerne závislý na podpore zo strany štátu. Niekde ide o dotácie pri kúpe vozidla, inde o daňové zvýhodnenie prevádzky vozidiel. „V spolupráci s najväčšími hráčmi na trhu, ako je VSE a automobilky, budeme hľadať pre štát najefektívnejší model, ktorý v blízkej dobe prinesie aj reálny rozvoj elektromobility,“ deklaroval na otvorení svoju podporu minister Juraj Miškov.

Pozrite si fotky prvej nabíjacej stanice pre elektromobily tu.

Zdroj: Východoslovenská energetika a.s.

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika