RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow Výroba energie z obnoviteľných zdrojov vzrastie o 40% do 2017

Výroba energie z obnoviteľných zdrojov vzrastie o 40% do 2017

Podľa štúdie Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) by produkcia energie z obnoviteľných zdrojov mala vzrásť o 1840 TWh v období rokov 2011-2017. Vyše 60%-ný nárast bol zaznamenaný v rokoch 2005-2011 a 40%-ný nárast sa zo súčasných hodnôt očakáva do roku 2017.


ImageNapriek ekonomickým neistotám v mnohých krajinách, globálny podiel na výrobe energie z vodných, slnečných, veterných, geotermálnych zdrojov, bioenergie a z energie oceánu bude napredovať. Je tiež pravdepodobné, že rozvoj bude napredovať nielen v krajinách OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj), ale presunie sa aj na nové trhy do krajín mimo OECD. Práve presun na nové trhy bude tvoriť až dve tretiny svojho rastu.

Podľa IEA,  do roku 2017 bude celková kapacita globálnych obnoviteľných zdrojov energií (OZE) 710GW.  Na tomto množstve sa bude Čína podieľať 40%. Štúdia tiež počíta s významným rozšírením OZE v USA, Indii, Nemecku, Brazílii a v ďalších krajinách. Tento rast je vo veľkej miere podporovaný premysleným portfóliom technológií a politiky v oblasti OZE a trhovou štruktúrou v rámci krajín OECD. IEA uvádza, že zvyšujúci sa nárast po dopyte v dodávkach energie a jej bezpečnosti v posledných rokoch zrýchľuje rozvoj nielen veľkých ale tiež aj malých novovznikajúcich trhov.

Štúdia obsahuje ďalšie zistenia:

  • vodná energia sa bude podieľať vo významnej miere  na výrobe energie a zaznamená najväčší nárast (+730TWh) z OZE v rokoch 2011-2017. Na tomto prudkom raste sa budú podieľať hlavne nečlenské krajiny OECD,
  • ostatné obnoviteľné zdroje energií budú pokračovať v rýchlom raste. V rokoch 2011-2017 výroba energie z týchto zdrojov narastie o viac než 1100TWh. Na tomto raste sa budú rovnomerne podieľať aj členské aj nečlenské krajiny OECD,
  • veterná energia, bioenergia a fotovoltika zaznamená po vodnej energii najväčší rozmach. Geotermálna energia sa bude najviac rozvíjať len na miestach s vhodnými podmienkami. Technológie v získavaní energie z oceánu urobia významný krok vpred v komercionalizácii.

Štúdia „ Strednodobý výhľad trhu s obnoviteľnými zdrojmi energie 2012,“ dopĺňa správu IEA o strednodobom vývoji trhov, ktorá sa zaoberá aj vývojom na trhoch s ropou, zemným plynom a uhlím.

Zdroj: www.environmentalleader.com

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika