RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow ZAJEŽOVÁ: Záujem o život spätý s prírodou rastie, kurzy navštevujú tisícky ľudí

ZAJEŽOVÁ: Záujem o život spätý s prírodou rastie, kurzy navštevujú tisícky ľudí

Zaježová 14. augusta (TASR) - Záujem o tradičný spôsob života v lone prírody narastá. Svedčí o tom neustále sa zvyšujúci počet ľudí, ktorí navštevujú oblasť Zaježová v okrese Zvolen a kurzy tamojších združení, zameraných na ekológiu a pospolitý život.

"Naše vzdelávacie centrum hosťuje za rok približne 80 kurzov, ktoré navštívi asi 2000 ľudí," povedal TASR Miroslav Kašiak zo združenia Pospolitosť pre harmonický život, pôsobiaceho v Zaježovej od roku 1994. "Zaježová sa už v 90. rokoch stala známou aktivitami zameranými na tradičnú kultúru. Kurzov ani záujemcov však vtedy nebolo toľko ako dnes. Napríklad teraz tu máme hrnčiarsky kurz s asi dvadsiatkou účastníkov - rodičov i detí," dodal.

Záujemcovia o kurzy a pobyty v Zaježovej sa hlásia nielen zo Slovenska a Čiech, ale asi 15 až 20 % prichádza z iných štátov Európy. Najviac ich je z Nemecka, Rakúska, Holandska, Francúzska. Vzdelávacie centrum, ktoré združenie vybudovalo v časti Polomy prešlo v rokoch 2008 až 2010 rekonštrukciou, pri ktorej boli použité prírodné materiály. Na stavbu stien zo slamených balíkov a hlinených omietok získali prostriedky z nórskych fondov a prácu centra si prišla pozrieť aj nórska veľvyslankyňa na Slovensku. "Na základe jej dobrých referencií bola u nás nedávno aj holandská veľvyslankyňa. Sú to všetko štáty, kde podobný spôsob života propagujú," pripomenul Kašiak.

Pospolitosť pre harmonický život a jej partnerské združenie Živica, ktoré v Zaježovej organizujú podstatnú časť ekokurzov, pripravujú v najbližšom období nové projekty na zveľadenie a spríjemnenie života pôvodných obyvateľov i novoosadníkov. Architektonické štúdie má už na rekonštrukciu Komunitného centra, ktoré sídli v budove bývalého miestneho národného výboru a tiež na niekdajšiu hasičskú zbrojnicu, z ktorej by chceli vytvoriť duchovný stánok so zvonicou. Zaježová bola do roku 1990 samostatnou obcou. Ešte v 50. rokoch uplynulého storočia mala asi 600 obyvateľov. Postupná industrializácia Slovenska ale "vytiahla" z obce do miest pôvodných obyvateľov. Dnes ich žije v roztrúsených asi 200 domoch približne 150. Novoosadníkov, ktorí tam začali žiť pospolitým životom spätým s prírodou po roku 1990, je asi sto, z toho je približne 30 detí.

Zdroj: TASR

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika