RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow Zariadenie, ktoré dokáže získavať energiu z vibrácií koľajníc, môže ušetriť milióny

Zariadenie, ktoré dokáže získavať energiu z vibrácií koľajníc, môže ušetriť milióny

Inžinieri zo Stony Brook Univerzity v New Yorku vymysleli technológiu, ktorá dokáže zachytávať energiu z vibrácií koľajníc pri prechode vlakov. Technológia môže pomôcť železničným spoločnostiam ušetriť milióny na nákladoch za energie.

Vývojársky tím, pod vedením profesora Lei Zuom a absolventov Teng Linom a Johnom Wangom z Inštitútu strojného inžinierstva a Technologického centra pre pokročilý energetický výskum vyvinuli systém, ktorý dokáže zachytiť nepravidelné vibrácie koľajníc pri prechode vlakmi a premeniť ich na pravidelný, jednosmerný pohyb podobným spôsobom, ako premieňa elektrický usmerňovač striedavý elektrický prúd na jednosmerný.

Profesor Zuo odhaduje, že vynález, Usmerňovač mechanického pohybu (MMR), by mohol len v samotnom New Yorku ušetriť 10 miliónov dolárov na dodávkach elektrickej energie do železničnej napájacej sústavy, ďalšieho pol milióna na úsporách elektrickej energie a v prepočte 3000 ton emisií CO2.

USA má najdlhšiu železničnú sústavu na svete s viac ako 226 tis/km, často v odľahlých oblastiach. Je preto veľmi nákladné napájať traťovú elektrickú sústavu, ako napríklad signálne svetlá, železničné priecestia, koľajové spínače a monitorovacie senzory. MMR dokáže získať z prechodu jedného vlaku 200 wattov elektrickej energie, ktorá môže byť potom použitá na napájanie traťových zariadení.

Vývojári z univerzity Stony Brook získali ocenenie „Best Application of Energy Harvesting“ na konferencii „Získavanie a uchovávanie energie“ vo Washingtone 7.-8. Novembra 2012.

Zdroj: www.energymanagertoday.com

 
Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika