RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Archív (Všetky ročníky)

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
Úvod arrow Ekosprávy arrow Správy arrow Zeleným automobilom roka sa stalo Volvo S40 DRIVe

Zeleným automobilom roka sa stalo Volvo S40 DRIVe

Známy britský časopis What Car, ktorý je najväčším automobilovým magazínom s odporúčaniami pre spotrebiteľov vo Veľkej Británii, každoročne udeľuje ceny Green Car Awards, a to najzaujímavejším ekologickým vozidlám.

Tento rok zaujalo Volvo S40 1.6D DRIVe, ktoré je vybavené novou technológiou Štart/Stop. V prestížnom hodnotení ekologických vozidiel získalo najvyššie ocenenie, a tak mu patrí titul "Zelený automobil roka“ (Green Car of the Year). Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutočnilo na londýnskej radnici v pondelok 8. júna 2009, zástupcom švédskej automobilky odovzdal cenu primátor Londýna Boris Johnson. Sedan Volvo S40 DRIVe vo finále porazil BMW 118d a Renault Mégane. Členovia poroty vyzdvihli kombináciu nízkej spotreby (iba 3,9 litra na 100 kilometrov) a mimoriadne nízkych emisií CO2 (iba 104 g/km). Auto bodovalo aj praktickou úžitkovou hodnotou, vysokou úrovňou bezpečnosti a pôžitku z jazdy.

Ekologický rad
Aktuálne uvedenie radu DRIVe umožňuje značke Volvo ponúkať automobily strednej veľkosti s rovnakou spotrebou paliva a emisiou CO2 ako majú malé automobily konkurentov. Auto má systém Štart/Stop. Keď vodič pri stojacom vozidle presunie radiacu páku prevodovky do neutrálu a uvoľní spojku, motor sa vypne. Keď potom vodič znova stlačí spojkový pedál, motor sa automaticky opäť naštartuje. Systém Štart/Stop priebežne monitoruje nastavenia v kabíne ovplyvňujúce komfort a napríklad automaticky aktivuje klimatizáciu, ak sa teplota v priestore posádky zvýši nad nastavenú hodnotu. Tento inovatívny monitorovací systém funguje vďaka prídavnej malej akumulátorovej batérii, ktorá podporuje hlavnú batériu vozidla. Vďaka prídavnej batérii modely Volvo radu DRIVe štartujú veľmi rýchlo a komfortne. Pri štartovaní motora zostáva napríklad naďalej nepretržite v činnosti aj audiosystém vozidla, ktorý sa tiež napája z prídavnej batérie.

Po celý čas životnosti
Týmito vlastnosťami sa systém Volvo Štart/Stop odlišuje od iných systémov, ktoré používa konkurencia. Hlavná batéria vozidla má zväčšený výkon, aby bola schopná absolvovať až 175.000 cyklov automatického štartovania. Posilnený bol aj špeciálne navrhnutý štartér motora, podľa výrobcu by mal vydržať bezporuchovo fungovať po celý čas životnosti auta.

Systém Štart/Stop sa okrem limuzíny S40 DRIVe štandardne montuje aj do kupé Volvo C30 a do modelu Volvo V50 radu DRIVe. Modely DRIVe s nízkou spotrebou paliva ponúka Volvo aj v ďalších modelových radoch V50, V70, S80, XC60 a XC70.

Zdroj: Hospodárske noviny, Vladimír Dimov 

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika