Existuje množstvo účinných opatrení pre zníženie množstva spotrebovávanej vody, ktoré môžu znížiť náklady (e.g. toileta). Veľmi málo organizácií sleduje spotrebu vody i napriek tomu, že 200 litrov vody denne.
Existuje množstvo opatrení, ktoré môžu zvýšiť energetickú účinnosť a šetrenie vody:
Regulovanie spotreby vody
- Skontrolujte či niektoré vodovodné batérie a potrubia netečú – vypínajte vodu nainštalovaním šetričov na vodu, nainštalujte si merače vody (Ako si skontrolovať, či vodovodné zbytočne neuniká voda? Nepoužívajte vodu počas jednej hodiny a potom skontrolujte merače vody a presvedčte sa, či sa spotreba zvýšila, ak áno, znamená to, že niekde tečie (uniká) voda. Nájdite všetky takéto miesta a opravte ich.
- Opravte všetky tečúce vodovodné kohútiky a toalety.
- Nikdy nenechávajte otvorený kohútik, ak odchádzate.
- Uistite sa, že všetky zariadenia a tesnenia sú označené A, A+, A++.
- Nainštalujte si duálny splachovací systém.
- Nainštalujte závažie do splachovacieho systému alebo akékoľvek ťažítko, ktoré bráni vysokej spotrebe vody pri splachovaní.
- Nainštalovať senzorické splachovacie systémy alebo
- Splachovacie systémy, ktoré spotrebúvajú menej vody.
- Udržiavať systém pravidelne v prevádzke.
- Nainštalujte si úsporné sprchy s vodovodným štítkom A++.
- Používajte perlovače, ktoré primiešajú vzduch do vody, a tým znižujú množstvo pretkajúcej vody v sprchovacej hadici.
- Nainštalujte si senzory na sprchy, ktoré sa automaticky zhasínajú.
- Nainštalujte si plynový alebo elektrický bojler na ohrievanie teplej vody.
- Ak môžete, nainštalujte si solárne panely na ohrev teplej vody na sprchovanie.
- Znížte spotrebu sprchového gélu nainštalovaním sprchových dávkovačov.
- Používajte ekologické hygienické prostriedky. Použite našu databázu eko–produktov.
Používajte čo najúčinnejšie sušiče rúk
Ako si vybrať sušič rúk ohľaduplný k životnému prostrediu Vybrať si ten najekologickejší spôsob sušenia rúk môže byť často dosť prekérne. Hygiena je bezpochyby dôležitá vec.
Bavlnené utierky na ruky
Bavlnené utierky na ruky, či už automat na utierky alebo individuálne naukladané utierky na ruky, sú pravdepodobne najlepším riešením pokiaľ sa jedná o znižovanie tvorby odpadu a hygieny. Uteráky s nízkym obsahom toxických látok alebo bezpečnejšie hygienické prostriedky na ruky prispievajú k ekologizácii týchto priestorov.
Je ekonomickejšie i ekologické sušiť čisté utierky voľne na vzduchu namiesto sušenia v sušičke, aj takéto opatrenie prispieva k lepšiemu environmentálnemu správaniu vo Vašej firme.
Elektrické sušiče rúk
Energeticky účinné elektrické sučiče rúk znižujú tvorbu odpadu a potrebu neustáleho prania a sušenia čistých uterákov na ruky. Novšie modely elektrických sušičov rúk sú omnoho účinnejšie ako staré modely. Pri kúpe nových elektrických sušičov sa vždy presvedčte, aká je ich spotreba energie. Tu je niekoľko rád.
Jednorazové papierové utierky na ruky
Jednorazové papierové utierky na ruky sú niekedy označované za najhygienickejšie riešenie pre sušenie rúk. Avšak papierové utierky na ruky spôsobujú zbytočne veľa odpadu a plytvania surovinami na ich výrobu. Navyše, ľudia si často nenadávajú pozor a papierové utierky sa nachádzajú všade inde len nie tam kde patria – v odpadovom koši. V prípade, že preferujete túto formu:
- Nakupujte recyklované papierové utierky na ruky
- Použité papierové utierky na ruky môžu byť kompostované, ak neobsahujú žiadne toxické látky, čiže nie sú bielené chlórom a inak farbené, či parfémované
Uprednostňujte čo najekologickejšie čistiace prostriedky
Čistiace prostriedky môžu mať negatívny dopad na životné prostredie, ako aj na zdravie ľudí. Uvádzame tipy, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, ktorý výrobok by ste si mali kúpiť; neuvádzame návod na to,AKO výrobky používať , čo by malo byť uvedené na danom výrobku od výrobcu.
Keď si vyberáte čistiace prostriedky pre Vašu kanceláriu, zabezpečte, aby Váš dodávateľ používal najbezpečnejšie, najmenej škodlivé výrobky. Do Vašej zmluvy zahrňte nasledujúce body:
- Maximalizovať osobnú bezpečnosť a ochranu zdravia
- Minimalizovať dopady na životné prostredie
- Minimalizovať balenie a obaly
- Vyhnúť sa syntetickým farbivám a vôňam
- Environmentálne označovanie Hľadať bezpečné alternatívy
Maximalizovať osobnú bezpečnosť a ochranu zdravia
Pretože upratovacie čaty sú často vystavené chemikáliám obsiahnutým v čistiacich prostriedkoch, uprednostňovať by sa mali výrobky, ktoré minimalizujú riziká ohrozenia zdravia ľudí, t.j. nepoužívať výrobky obsahujúce zložky (nevhodné rozpúšťadlá), ktoré sú:
- veľmi toxické,
- spôsobujúce rakovinu,
- horľavé, alebo
- majúce sklon spôsobovať vážne podráždenie pokožky, respiračné problémy alebo poškodenie nosových membrán.
Minimalizovať dopady na životné prostredie
Chemikálie obsiahnuté vo väčšine čistiacich prostriedkoch končia v miestnom systéme odpadových vôd a nakoniec aj v odtokových kanáloch, preto radšej zvoľte výrobky, ktoré minimalizujú dopad na životné prostredie.
Čistiace prostriedky by mali byť:
- Bez fosfátov, kyseliny nitrilotrioctovej, amoniaku
- Bez látok, ktoré spôsobujú ničenie ozónu (prchavé organické zlúčeniny)
- Vyrobené z rastlinných zložiek, obnoviteľných zdrojov.
Minimalizovať balenie a obaly
Dopad na životné prostredie súvisiace s balením a obalmi sa môžete výrazne znížiť prostredníctvom:
- výberu čistiacich prostriedkov predávaných v znovu použiteľných a/alebo recyklovateľných baleniach;
- nakupovaním vo veľkých baleniach a koncentráty;
- vyhýbaním sa aerosólovým obalom (ktoré sú horľavé a môžu obsahovať látky ničiace ozón);
- vyhľadávaním sa a rešpektovaním informácií pre zákazníkov ohľadne nebezpečného používania a možností zneškodňovania čistiacich prostriedkov.
Vyhnúť sa syntetickým farbivám a vôňam
Mnoho čistiacich prostriedkov obsahuje nepotrebné syntetické farbivá a vône. V niektorých prípadoch sú pridávané z bezpečnostných dôvodov, ale niektoré môžu spôsobovať alergické reakcie alebo podráždenia pokožky.
Environmentálne označenie produktov
Výber zelenších, bezpečnejších čistiacich prostriedkov je komplikovaná úloha. Produkty s environmentálnym označením si môžete pozrieť v našej databáze .
Hľadať bezpečné alternatívy
Existujú čistiace systémy, ktoré si nevyžadujú žiadne čistiace zlúčeniny a spoliehajú sa na účinky špeciálnych textílií. Tieto systémy úplne redukujú potrebu používania čistiacich prostriedkov.