Tu sú niektoré všeobecné k prírode šetrné opatrenia, ktorých by ste sa mali držať pri zakladaní, rozširovaní a organizovaní Vášho pracovného priestoru a zavedeného systému. Dôverujte nám, Vaši spolupracovníci a zamestnanci Vám poďakujú.
1. Poloha. Umiestnenie. – Vyberte si umiestnenie Vašich priestorov tak, aby boli ľahko prístupné mestskou hromadnou dopravou. Hľadajte kancelárske priestory s dobrou kvalitou vnútorného ovzdušia. Nové priestory, ktoré používajú ekologické farby na steny a koberce, budú pohodlnejšie pre zamestnancov s alergiami, citlivými na prach, a príjemnejšie priestory na tvorivú prácu pre všetkých.
2. Zrátajte ekologickú stopu Vašich kancelárií. – Zistite, aký dopad máte na životné prostredie. Použite Kalkulačku kancelárskej stopy na vyzdvihnutie príležitostí „zazelenania“ Vášho pracovného priestoru. Nevystrašte sa, aj keď objavíte neefektívnosti, ktoré ste predtým nevideli, nikdy nie je neskoro na pozitívnu zmenu a dosiahnutie princípov nulového odpadu.
3. Vytvorte Zelený tím. – Vytvorte tím, ktorý bude zodpovedať za organizáciu a monitorovanie zelených praktík vo Vašich priestoroch. Stanovte pravidelné stretnutia, aby sa pokrok dal sledovať. Ak poskytne občerstvenie počas stretnutia, určite Vám to zvýši účasť na takýchto stretnutiach...
4. Spravte zelený screening Vašich dodávateľov. – Informujte sa o environmentálnych praktikách Vašich predajcov. Sú konvenční? Zelení? Alebo niečo medzi tým? Upozornite ich na oblasti, kde môžu zlepšiť svoje praktiky. Týmto screeningom dodávateľov môžte aj Vy získať myšlienky na zlepšenie riadenia Vášho podniku.
5. Zelený od základov. - Zabudujte Vaše hodnoty do Vašich zakladajúcich listín spoločnosti.
6. Vypracujte zelený zoznam, čo treba urobiť. – Nájdite spôsob ako preložiť Vašu víziu do špecifických akčných projektov. Napríklad, dosiahnutie nulového odpadu zahŕňa implementovanie recyklovania, kompostovacieho systému a „zelenej“ nákupnej politiky.
7. Premeňte papier na strom. – Recyklujte a kompostujte. – Zatiaľ čo recyklovanie sa stáva moderným v kancelárskych priestoroch, kompostovanie stále nesie istú stigmu zápachu. Aby ste zabránili nepríjemnej vôni, vyhadzujte kompost do malých zelených konatinerov a pravidelne ich vyprázdňujte. Malé kontajnery sa tiež čistia ľahšie.
8. Vyzujte sa. – Zabráňte noseniu chemikálií a špiny z ulice iniciovaním bez topánkových pravidiel. Navrhnite zamestnancom, aby mali v kancelárii topánky na prezutie. Dlážka Vám poďakuje. Pre istotu si ešte predtým overte, že máte ponožky rovnakej farby...
9. Čistite environmentálne. - Používajte ekologické produkty na čistenie. Ak máte externú upratovaciu spoločnosť, uistite sa, že produkty, ktoré používajú zodpovedajú Vašim štandardom.
10. Ukážte spoločnosti Vašu environmentálnu politiku - Získajte environmentálne certifikáty. – Získajte environmentálne certifikáty od tretích strán. Tieto certifikáty Vám zlepšia prístup do siete environmentálnych spoločností a zlepšia cestu Vašej spoločnosti ku ďalším environmentálnym praktikám.
Tu je niekoľko myšlienok ako znížiť používanie papiera a tlačiarenských zdrojov. Tieto rady môžte vytlačiť a vyvesiť vo Vašich priestoroch, uistite sa ale, že sú vytlačené na recyklovanom papieri.
1. Tlačiť alebo netlačiť? – Rozhodnite sa, či naozaj musíte tlačiť 1000 stránkovú správu alebo či Vám nestačí jej elektronická verzia.
2. Zdieľajte. – Potrebuje mať každý v miestnosti jednu kópiu? Možno alebo možno nie.
3. Tlačte obojstranne. – Znížte počet použitého papiera tlačením na oboch stranách alebo tlačením viacerých stránok na jednu.
4. Ekologicky. – Tlačte na 100% recyklovateľnom papieri.
5. Tlačte v ekologickom móde. – Používajte nastavenia na tlačiarni v móde – koncept- alebo – rýchlotlač.
6. Tlačte čierno-bielo, ak tlačíte dokumenty na pracovné použitie.
7. Používajte tlačiarenskú náplň založenú na sóji.
8. Používajte software na ekologickú tlač, ktorý znižuje používanie papiera pri každom tlačení.
9. Recyklujte. Vždy recyklujte Vaše tlačiarenské náplne.
Tipy na ozelenenie Vašich kuchynských priestorov v kancelárii.
1. Nemrhajte. Používajte normálne riady a príbory, nie jednorázové. Všetko, čo potrebujete je dres, jar, špongia a odkvapkávač na riad.
2. Umývajte riady ručne namiesto používanie umývačky riadu, aby ste ušetrili energiu. Používajte biodegradovateľné špongie a bezfosfátové čistiace prostriedky.
3. Ak je jedinou možnosťou používať jednorázovo použiteľné poháre, taniere, riady, hľadajte ekologické produkty, kompostovateľné.
4. Cíťte sa ako doma. Každý si môže priniesť vlastný riad, šálku, príbor.
5. Nakupujte použité. Čo sa týka výrobkov, najekologickejšie je vždy používanie niečoho, čo už bolo vytvorené, namiesto vytvárania čohosi nového. Zvyčajne je to takisto lacnejšie, skúste teda nakupovať použité vybavenie, od riadu ku chladničke.
6. Kupujte energetické výrobky. - Ak už musíte kúpiť nové elektronické zariadenie, hľadajte tie, ktoré sú energeticky nenáročné a environmentálne priateľské (kategória A).
7. Neobaľujte. – Znížte množstvo použitých obalov. Napríklad, používajte spoločne veľké balenie mlieka a smotany namiesto individuálnych malých balení, používajte lyžičky namiesto jednorázovo použiteľných paličiek.
8. Recyklujte a kompostujte. – Dajte kompost do Vašej kuchyne.
9. Nemárnite nočnú energiu. – Večer vypnite všetky spotrebiče. Aj keď sa spotrebiče nepoužívajú, konzumujú energiu.
Niekoľko návodov ako znížiť energetickú spotrebu vo Vašej spoločnosti.
1. Denné svetlo. – Vypnite svetlá, keď odchádzate z miestnosti. Využívajte denné svetlo vo Vašich priestoroch. Zhasnite svetlá na konci dňa.
2. Vypnite prívod ku spotrebičom cez noc. – Spotrebiče, ktoré majú prístup k elektrine, stále konzumujú elektrinu, aj keď sú vypnuté. Vypínajte prívod elektriny cez noc a víkendy, keď sa nikto vo Vašich priestoroch nenachádza.
3. Vymeňte žiarovky. Používajte žiarivky namiesto klasických žiaroviek. Sú síce o čosi drahšie ale ich životnosť je niekoľko násobne dlhšia a energeticky sú menej náročné.
4. Solárna energia. Ak Vám to Váš rozpočet dovolí, investujte do solárnych panelov.
5. Využívajte obnoviteľné zdroje. Ak niektorá miestna spoločnosť poskytuje obnoviteľnú energiu, jednoducho zmeňte dodávateľa.
6. Nakupujte spotrebiče s nízkou spotrebou energie. - Napríklad počítač kategórie A energetickej úspory spotrebuje 70% energie menej ako počítače bez tohto označenia.
7. Termostat. – Neprehrievajte Vaše priestory a nenastavujte klimatizáciu na maximum. Všetci zamestnanci dôjdu do práce s niekoľkými vrstvami oblečenia. Ušetríte energiu a navyše prílišná zmena teploty oproti vonkajšku je škodlivá zdraviu.
8. Nakúpte notebooky. - Notebooky spotrebúvajú oveľa menej energie ako stolové počítače. A navyše sa s nimi Vaši zamestnanci stanú mobilnými.
Doprava je jeden z hlavných prispievateľov k vypúšťaným emisiám CO2. Niekoľko nápadov ako tieto emisie znížiť.
1. Choďte pešo. - Ak Vaša cesta do práce nie je príliš dlhá, použite dopravné prostriedky, ktoré prostredie neznečisťujú – choďte pešo, na bicykli, korčuliach alebo bežte.
2. Používajte hromadnú dopravu. - Ak môžte, používajte hromadnú dopravu.
3. Vyhnite sa dopravným špičkám. – Choďte do práce radšej skôr, aby ste sa vyhli dopravným špičkám, stresu a frustrácii z nich.
4. Pracujte z domu. – Ak Vám to pracovné podmienky dovoľujú, pracujte z domu. Ušetrí to energiu a emisie CO2.
5. Hybridná doprava. Ak si plánujete zakúpiť nové vozidlo, zamyslite sa nad hybridným. Navyše na takéto vozidlá dostanete nenávratný finančný príspevok z EkoFondu .
Je dôležité si pamätať, že každý krok k zelenšej budúcnosti môže byť meraný a náležite odmenený. Niekoľko návodov ako zvýšiť motiváciu a nadchnúť Vašich zamestnancov pre budovanie environmentálnej identity Vašej značky alebo podniku.
1. Získajte podporu spolupracovníkov.
2. Vyrátajte Vašu environmentálnu stopu, aby ste zistili, v ktorých oblastiach sa môže podnik zefektívniť.
3. Porovnajte sa s Vašimi konkurentmi. Ak zvýšite Vašu zainteresovanosť na ekologických aktivitách, prejaví sa to následne na zvýšení objemu predaných produktov a vyššej lojalite k Vašej značke. Zistite, čo Vám môže dať konkurenčnú výhodu.
4. Zistite, ako ušetriť peniaze. Implementovaním environmentálnej politiky môžte veľmi ľahko znížiť Vaše účty. Riaďte sa našimi radami o znížení používania energie, a porovnajte Váš účet pred a po ich aplikovaní.
5. Zrátajte koľko môžte ušetriť, ak sa budete riadiť radami o kuchynskom priestore pre zamestnancov.
6. Podporte Vašich zamestnancov v aplikovaní návodov na zníženie množstva vytlačeného materiálu.
7. Podporte zamestnancov v používaní ekologického spôsobu dopravy do práce.
8. Získajte spätnú väzbu a podporte Vašich zamestnancov v navrhovaní vlastných zelených myšlienok.
9. Získajte environmentálne certifikáty.
10. Buďte hrdý. Propagujte Váš environmentálny prístup a „zelené“ praktiky.