Svoje pravidlá regulujúce chovanie nadnárodných korporácií vydáva aj OECD. Prvá verzia Smerníc OECD pre nadnárodné organizácie (ďalej „Smernice OECD“) pochádza už z roku 1976. V súčasnosti je platná revidovaná verzia z roku 2000. Smernice OECD majú formu podrobného etického kódexu a dotýkajú sa mnohých oblastí pôsobenia organizácií: transparentnosti, zamestnaneckých vzťahov, ochrany životného prostredia, boja proti korupcii a konkurenčného boja. Dokonca zahŕňajú aj ustanovenie o zodpovednosti za dodávateľov a subdodávateľov [1].
Smernice predstavujú odporúčania štátov, ktoré sa ku Smerniciam prihlásil33, adresované organizáciám pôsobiacim na území daného štátu. Organizácie z štátov prihlásených k Smerniciam musia tieto pravidlá rešpektovať aj v štátoch, ktoré sa k implementácii Smerníc nezaviazali. To umožňuje požadovať po týchto organizáciách zodpovedné správanie vo všetkých štátoch, kde podnikaj [2].
Zdroje:
[1] Text Smerníc
[1] Text Smerníc
[2] Vďaka globálnemu pôsobeniu aj na firmy, ktoré sa k týmto pravidlám neprihlásili, tiež vzniká otázka, nakoľko sú Smernice ešte „dobrovoľné“. (FRANC, P. - NEZHYBA, - J. - HEYDENREICH, C.: Když se bere společenská odpovědnost vážne, Ekologický právní servis, 2006. str. 34 )