RSS ekologika.sk

Ponúkame Vám možnosť dostávať najnovšie informácie cez RSS kanál.


Vložte Váš e-mail:

Ekoknižnica

Virtuálna voda

Virtuálna voda

Viete koľko "virtuálnej vody" spotrebujete počas denného menu?

Vypočítajte si ju!

Ekokancelária

Ekokancelária

Hľadáte tipy na zníženie ekologickej stopy na pracovisku?

Kliknite sem!

Ekogaléria

Ekogaléria

Radi fotíte alebo poznáte zaujímavý príbeh osobnosti, ktorá podniká ekologicky?

Podeľte sa o ne!

Ecodesign Company

Ecodesign Company

Ecodesign Company Partner portálu Ekologika - poskytuje služby v oblasti vývoja a marketingu ekoproduktov

Ecodesign Company
banner

ENVIDOM na Slovensku

Iniciatíva výrobcov elektrospotrebičov na Slovensku

Envidom je neziskové združenie právnických osôb - výrobcov elektrospotrebičov. Koordinuje a financuje systém zberu a recyklácie odpadu z veľkých a malých domácich spotrebičov, známych pod názvom biela technika.

Tento kolektívny systém založili výrobcovia bielej techniky, ktorí na slovenskom trhu predávajú elektrospotrebiče značiek ARDO, BOSCH, Electrolux, ETA, Gorenje, Indesit, Ignis, Mora, Moulinex, Philips, Rowenta, Siemens, Tefal, Whirlpool a Zanussi.

Do bielej techniky patria spotrebiče ako: chladničky, mrazničky, práčky, umývačky, sušičky, sporáky, varné platne, odsávače pár, vysávače, mixéry, žehličky, fény a pod. Podrobný zoznam elektrospotrebičov, ktorých zber ENVDIOM zabezpečuje, nájdete tu .

ENVIDOM je tzv. kolektívny systém, ktorý zber a recykláciu elektroodpadu zabezpečuje organizačne aj finančne. Aby túto úlohu mohol vykonávať, úzko spolupracuje s obcami a zbernými dvormi, maloobchodníkmi, distribútormi elektrospotrebičov a spoločnosťami, ktoré sa zameriavajú na prepravu, spracovanie a recykláciu elektroodpadu.

Vznik iniciatívy

Elektrospotrebiče sú súčasťou nášho života, odpad z nich sa však stáva čoraz väčším problémom. Všetky krajiny EÚ, rovnako ako aj výrobcovia elektrospotrebičov sa intenzívne venujú tomu, aby zabránili hromadeniu elektroodpadu v domácnostiach, či prírode a zabezpečili jeho zber a recykláciu. Od augusta 2005 sa výrobcovia a dovozcovia elektrozariadení zo zákona musia postarať o svoje výrobky počas ich celého životného cyklu – počínajúc vývojom, pokračujúc výrobou, použitím u spotrebiteľa a končiac vyradením spotrebiča do odpadu, potom čo doslúži. Výrobcovia veľkých a malých domácich spotrebičov preto založili Envidom - združenie výrobcov elektrospotrebičov pre recykláciu ako neziskovú organizáciu, aby pre nich tieto povinnosti zabezpečovala. Podobné kolektívne systémy fungujú vo všetkých členských štátoch EÚ na základe Smernice 2002/96/EC o odpadoch z elektrických a elektronických zariadení. Na úrovni EÚ sú organizované v Asociácii kolektívnych systémov, tzv. WEEE FORUM . Jej členom je aj Envidom.
 

Základným cieľom ENVIDOM aktivít je správne nakladanie s elektroodpadom a ochrana životného prostredia. Základné úlohy ENVIDOM-u sú:

 • zabezpečiť splnenie povinností výrobcov a dovozcov elektrozariadení, ktoré vyplývajú z platnej legislatívy
 • vytvárať a priamo financovať kolektívny systém zberu, prepravy a recyklácie, zhodnotenia a likvidácie elektroodpadov z veľkých a malých domácich spotrebičov
 • kontrolovať a koordinovať finančné a materiálové toky odpadov
 • evidovať a reportovať požadované údaje orgánom štátnej správy
 • informovať spotrebiteľov o možnostiach odovzdania elektroodpadu, zberných akciách, prevencii a zásadách správneho zaobchádzania s elektroodpadom
 • chrániť záujmy spotrebiteľov a účastníkov systému.

Pri plnení týchto úloh ENVIDOM dodržuje nasledujúce zásady:

 1. neziskovosť
 2. transparentnosť finančných tokov a tokov odpadov a materiálov
 3. efektívnosť – pracujeme tak, aby sa proces zberu a recyklácie elektroodpadu uskutočňoval pri minimálnych nákladoch a zbytočne finančne nezaťažoval slovenských spotrebiteľov
 4. kvalitné služby a technológie spracovania a recyklácie - spolupracuje len s autorizovanými zbernými, prepravnými a recyklačnými spoločnosťami, ktoré sú vybrané na základe skúseností, efektivity a cenovej dostupnosti tak, aby sa dodržali environmentálne zásady ochrany životného prostredia
 5. profesionalita
 6. komunikácia a informovanie

Výhody iniciatívy pre výrobcov "bielej techniky"

Po uzatvorení zmluvy, Envidom na seba prevezme záväzok splniť povinnosti výrobcu, ktoré mu vyplývajú zo Zákona o odpadoch.

Výhody pre spotrebiteľov

Spotrebitelia majú kde bezplatne odovzdať výrobky, ktoré im doslúžili (na zberných miestach a v predajniach) a zároveň majú istotu, že tento výrobok bude spracovaný a zlikvidovaný spôsobom chrániacim životné prostredie.

Zdroj: ENVIDOM

 
Podniky

Hľadáte firmy s certifikátom ISO 14001?
Kliknite sem!

Produkty

Hľadáte certifikované ekoprodukty?
Kliknite sem!

Odkazy Etarget

Ekologika.sk hlavný partner:
Ekofond.sk
Komunikační partneri:

IBM.sk

Guliwer web design studio
biologika